Bakan Turhan: ‘Demiryollarını Daha Güvenli ve Konforlu Hale Getirdik’

bakan turhan demiryollarini daha guvenli ve konforlu hale getirdik
bakan turhan demiryollarini daha guvenli ve konforlu hale getirdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Siemens’e sipariş edilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) setlerinin teslimat zamanına dair soru üzerine, Ankara-İstanbul arasında hizmete açılan hızlı trenin Halkalı’ya kadar uzanmasının yolculuk talebini artıracağını kaydetti.

Söz konusu talep artışının bir beklenti olduğunu vurgulayan Bakan Turhan, şu anda bile biletlerin “yok sattığı”nı, ilave setlerle hattın beslenmesi gerektiğini ifade etti.

Turhan, Ankara-Sivas hattının gelecek yıl devreye girmesiyle bu hat için de tren ihtiyacının artacağına işaret etti.

Geçen yıl yapılan sözleşme kapsamında sipariş edilen 10 YHT’nin ilk partisinin kasım ayında teslim edileceğini belirten Cahit Turhan, “Kalan 9 seti de her ay bir set olmak üzere 2020 yılı içinde teslim edecekler. Bunları hizmete alacağız. Bunlar aynı zamanda mevcut çalışanların yedeklemesi olacak.” ifadesini kullandı.

Bakan Turhan, demiryolu işletmeciliğine özel sektörü de dahil etmek istediklerine dikkati çekerek, Avrupa’da bu alanda faaliyet gösteren firmaların konuyla ilgilendiğini, kendileri için konfor ve kalitenin önemli olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak planladıkları projeleri zamanında hizmete açmak için programlarını yaptıklarını belirten Turhan, “Projelerimizde şu an bir durgunluk yok. Biz bugüne kadar yatırımlarımızı ağırlıklı olarak ülkemizin acil ulaşım ihtiyaçlarını gidermek, hizmetleri bir an önce gerçekleştirmek için ülkenin tüm sathında kara ve demiryolu altyapısını iyileştirerek yaptık.” diye konuştu.

Turhan, Türkiye’deki ulusal ve uluslararası ulaşım hareketinin ağırlıklı olarak doğu-batı koridoru üzerinde gerçekleştiğine işaret ederek, bu koridor üzerinde bulunan Cumhuriyet tarihinde yapılmış ve atıl kalmış demiryollarının da tamamını iyileştirdiklerini söyledi.

“DEMİRYOLLARINI DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU HALE GETİRDİK”

Demiryollarının kapasitesinin daha da artırılması için elektrik, sinyalizasyon ve iletişim altyapısını tesis ederek daha güvenli ve konforlu hale getirdiklerini anlatan Turhan, şöyle devam etti:

“Demiryolu ulaşımında konvansiyonel sistemde sinyalizasyonunuz, elektrifikasyonunuz, iletişim sisteminiz yoksa taşıyıcı tren setleri bir istasyona vardığında arkadaki tren hareket edebiliyor. Yaptığımız bu haberleşme sistemiyle trenler birbiriyle iletişim sağlayabilecek ve takip edebilecek. Bu, güvenlik için önemli. Kazalardan sonra “sinyalsiz hattı açtınız, işlettiniz” diye eleştirilere maruz kalıyoruz. Ülkemizdeki demiryolu altyapısının yüzde 45’i elektrikli ve sinyalli. Altyapıyı yaptık, rayları değiştirdik, balansları, traversleri iyileştirdik, güçlendirdik.”

Ulaşımda miktar-mesafe ilişkisinin önemine dikkati çeken Turhan, “Ülkemiz büyüdü, gelişti, mal ve insan hareketi arttı. Ülkemizdeki yolculuk hareketleri 3’e, yük hareketi de 3,5’e katlandı. Bu, ülkemizin ekonomik olarak büyüdüğünü de gösteriyor.” ifadesini kullandı.

DEMİRYOLLARINA AĞIRLIK VERİLECEK”

Turhan, yeni dönemde demiryollarına daha fazla ağırlık vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Demiryollarımızın kapasitesini artıracağız. Demiryolu, ulaşım maliyetleri girdisi açısından, bir malın dünya piyasasında rekabet edebilmesinde karayoluna göre 3 kat daha ucuz olabiliyor. Bu çok önemli bir konu. Önceden miktar-mesafe ilişkisinden dolayı bir mal ve hizmette ulaşım maliyetleri girdisi, 2000’li yıllarda yaptığımız hesaplara göre yüzde 15’e yakındı. Biz bölünmüş yolları yaptık, yollarımızı iyileştirdik, standartları yükselttik ve bunu yüzde 10’lara çektik.”

Son 17 yılda 537 milyar liralık yatırım yaptıklarını, yatırımların 139 milyar liralık kısmını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirdiklerini aktaran Turhan, bunların ülkedeki yatırım ortamının iyileştirilmesi ve daha güvenli hale getirilmesiyle hayata geçirildiğini dile getirdi.

“DEMİRYOLU, PEKİN-LONDRA HATTINDA ULAŞIM AKSI OLACAK”

Bakan Turhan, demiryolunun Pekin-Londra hattında bir ulaşım aksı ve omurgası olacağına işaret ederek, “Avrupa Birliği hibe kredilerinden aldığımız parayla bir ay önce ihalesini yaptığımız İstanbul-Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin temelini 3 Mayıs’ta atacağız.” bilgisini paylaştı.

Turhan, şehir içi altyapı çalışmalarında “kentler arasında ayrım yapıldığı” yönündeki eleştirilere tepki gösterirken şunları kaydetti:

“Seçimde bana oy vermiş, vermemiş, belediye farklı partiden olmuş diye bakmadık. Buna en güzel örnek EGERAY Projemiz. İzmir’in ulaşım altyapısında çok önemli bir hizmet ifa eden EGERAY Projemizi biz yaptık, belediye ile ortak kurduğumuz bir şirketle işletiyoruz, altyapımızı ortak kullandırıyoruz. Projelerimizden biri de bunun Buca’ya kadar ulaştırılması, devamını da yapacağız, programımızda var. Özellikle ulaşımla ilgili en çok yatırımı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yaptık. ‘Bunlar bize oy vermedi’ diye düşünmedik. Orası benim vatanım, toprağım, ne olursa olsun benim vatandaşım.”

GEBZE-HALKALI ARASINDA KESİNTİSİZ ULAŞIM

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın 12 Mart’ta açılmasından bu yana tam kapasiteyle hizmet vermeye başladığına değinen Bakan Turhan, Marmaray hattının bu hatla birleştirilmesiyle günlük yolcu sayısının yüzde 112 artışla ortalama 468 bine çıktığını kaydetti.

Turhan, toplu taşımanın tercih edilebilmesi için güvenli ve konforlu olması gerektiğine işaret ederek, “Bunları sağladığınız zaman insanlar buraya geliyor. Vakit avantajı da var. Gebze ile Halkalı arasında kesintisiz bir ulaşım var ancak dikey taşıma ihtiyacı olursa, o istasyonda inip metro sistemiyle veya diğer toplu taşımayla istediğiniz yere ulaşma imkanı veriyor.” şeklinde konuştu.

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın bir başka önemli avantajının da yaklaşık 76 kilometreyi 115 dakikada gidilmesi olduğunu vurgulayan Cahit Turhan, bu hizmetin 5,70 liraya ve indirimli olanlar için de yarı fiyatına verildiğini de sözlerine ekledi. (UBAK)

Demiryolu Haber özetleri

Top