Marmaray'da taşınan yolcu sayısı 500 bine ulaştı

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, Kuruluşun 2019 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programının açılışını 25 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdi.

Arıkan açılış konuşmasında; 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren kendi kaynakları, plan, program ve bütçesi ile faaliyetlerine devam eden kuruluşun günde bine yakın yolcu ve yük treninin tekerleğini döndürdüğünü, binlerce kilometre yol kat ettiğini ve kendilerine emanet edilen binlerce canı, yüzbinlerce ton yükü büyük bir özveriyle ulaştırdıklarını kaydetti.

Marmaray Gebze-Halkalı banliyö hattında bir haftada günde 500 bin yolcuya hizmet verir hale geldik

Genel Müdür Erol Arıkan, insan odaklı hizmetlerinin 24 saat, 365 gün, yaz – kış demeden, her saniyesinin büyük bir dikkatle yapılması gerekliliğine vurgu yaparak,” İnşa edilen yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının işletmeye alınması görev ve sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. 13 Mart 2019 tarihinde Kuruluşumuz tarafından işletilmeye başlanan Marmaray Gebze-Halkalı banliyö hattında taşınan yolcu sayısı bir haftada 200 binden 500 bine ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın 1 milyon 700 bine ulaşması beklenmektedir.” dedi.

2019’da BTK’da Yolcu Taşımacılığına Başlanması Planlanıyor

TCDD Taşımacılık olarak hergün yüksek hızlı trenlerle, konvansiyonel trenlerle, Marmaray ve Başkentray gibi banliyö hatlarıyla binlerce yolcu ve yük taşımacılığı gerçekleştirdiklerini söyleyen Arıkan, uluslararası demiryolu koridorunun en önemli kesimini oluşturan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile kıtalararası taşımacılığın mihenk taşının Türkiye olduğunun altını çizdi.

TCDD Taşımacılık demiryolu taşımacılığına rehberlik ediyor

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle birlikte yeni demiryolu tren işleticilerinin sektöre girmeye başladığı süreçte TCDD Taşımacılık olarak rehberlik etme sorumluluklarının olduğuna da dikkat çeken Arıkan, “Hem sorumluluğu yerine getirmek hem de rekabetçi koşullarda Şirketin lider marka olma özelliğini daha da ileriye taşımak için, 12 bin kardeşimle birlikte omuza omuza, gönül gönüle çalışarak, 163 yıllık demiryolu bilgi birikimini, deneyimini, kültürünü, demiryolu mesleğinin kendine özgü ruhunu kaybetmemek zorundayız.” diye konuştu.

Büyük bir aileyiz

41 yıldır demiryolcu ailesinin bir üyesi olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Erol Arıkan son olarak şunları kaydetti; “Üyesi olmaktan her zaman gurur ve mutluluk duyduğum demiryolu mesleğinin mihenk taşı, onu diğer mesleklerden ayıran özelliği demiryoluna olan derin gönül bağlılığıdır. Büyük bir aile olduğumuzun bilinci içerisinde ülkemizin en ücra köşesinde emek veren her bir demiryolcu kardeşimin işine gücüne huzur içerisinde gelmesi demek hepimizin huzurlu olması, işletmeciliğimizin de daha yüksek kalitede olması demektir. Bu işletmecilik hizmetimizin en kaliteli, en iyi, en güzel ve en güvenli bir şekilde yerine getirilmesinde elbette ki hizmet içi eğitimlerin önemi büyüktür. Ülkemizin dört köşesinden gelen kardeşlerimin bu eğitimlerde bilgi ve deneyimlerini pekiştirmelerinin yanı sıra birbirleriyle kaynaşmaları ve büyük bir aile olduğumuzun bilincini taşımaları, eğitimlerin en önemli kısmını oluşturmaktadır.” dedi.

Genel Müdür Erol Arıkan toplantı sonrası daire başkanları ve ilgili yöneticilerle yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili hedefleri değerlendirdi.

Yılda iki dönem olarak düzenlenen programa TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün ülkemiz genelinde bulunan merkez ve taşra teşkilatındaki personel, ailesiyle birlikte katılabiliyor.

Top