İZBAN MI? TCDD Mİ?

İBANİzmir Banliyö Sistemi’nde (İZBAN), Karşıyaka tüneli bölümünde yük treninin arızalanması üzerine, sabah saatlerinde seferler bir süre aksadı.

İZBAN seferlerinin de yapıldığı Aliağa-Torbalı demiryolu hattının Karşıyaka tüneli bölümünde, TCDD’ye ait yük treni sabah saatlerinde arıza yaptı. Arıza nedeniyle, Şemikler ile Turan istasyonları arasındaki bölümde seferlerin tek hat üzerinden yapılmak zorunda kalınması sonucu gecikmeler meydana geldi.

Çalışmalar sonucu arızalanan yük treninin çekilmesiyle, yarım saat süren aksaklık giderilerek seferler normale döndü. Seferlerdeki aksama nedeniyle istasyonlarda yolcu yoğunluğu yaşandığı görüldü.

İZBAN’ın sosyal medya hesabından konuya ilişkin, “TCDD yük treni Karşıyaka İstasyonu’nda arızalandığı için Şemikler-Turan arasında tek hat işletme yapıyoruz ve seferlerde gecikmeler yaşanacaktır” açıklamasında bulunuldu.

TCDD tarafından ise henüz resmi bir açıklama gelmedi. Tepeköy-Cumaovası hat kesiminin açıldığı şubat 2016’dan bu yana ardı arkası gelmeyen arıza ve gecikmelerden dolay iki şirket yetkilileri de sıkıntının kaynağını tespit edip işlevselliği olan bir çözüm önerisini hayata geçiremedi. Yaşanan bu sıkıntılar ise her gün 300 bin yolcuyu etkilemeye devam ediyor. Özellikle mesailere ve hava alanına yapılan gecikmelerin sorumluluğunu henüz iki şirkette üstlenmiyor. Havaalanı ulaşımı için alternatifsiz bir hizmet sunan İZBAN’ı kullanan yolcular ise uçuşlarına yetişmeler konusunda sürekli tereddütler yaşıyorlar.

Top