Marmaray’da 478 Milyon Euroluk İsraf İddialarına Bakanlıktan Yalanlama

ulastirma ve altyapi bakanligindan marmaray aciklamasi
ulastirma ve altyapi bakanligindan marmaray aciklamasi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan “Marmaray’da kullanılmak üzere alınan tren setlerinin, kullanılmayarak kendi hâline bırakıldığı” şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Marmaray’a, işletilmek üzere gelecekteki hedef yolcu sayıları ve yedek araç gereksinimi hesapları göz önüne alınarak toplam 400 araçlık 54 adet tren seti temin edildiği aktarıldı. Söz konusu setlerden, 20 adet 5 vagonlu tren setinin, projenin 13,6 kilometrelik Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi kesiminin 29 Ekim 2013’te işletmeye açılmasıyla günde 333 sefer yaptığı vurgulanan açıklamada, 24 adet 10 vagonlu ve 19 adet 5 vagonlu tren setinin ise 12 Mart 2019’da, Gebze-Halkalı arasında 77 kilometrelik hattın tamamının işletmeye açılmasıyla günde 286 sefer yaparak her gün ortalama 350-400 bin yolcu taşıdığı bildirildi.

Buna göre Marmaray için temin edilen toplam 54 setin 43’ünün her gün hizmet verdiğinin altı çizilen açıklamada, geriye kalan toplam 9 setin bir kısmının ise yedek kullanıldığı belirtildi. Açıklamada “478 milyon avro israf edilmiş iddiaları asılsızdır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan imzasıyla cevap verilen soru önergesinde de bu şekilde izah edilmiş olmasına rağmen, sanki bu setler depolarda çürümeye terk edilmiş gibi bir algı oluşturulmak istenmiştir” denildi.

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/06/marmarayda-478-milyon-euroluk-israf-iddialarina-bakanliktan-yalanlama/

Top