Cumhurbaşkanı, İZBAN’ın Yüzde 50’sini Biz Yaptık

cumhurbaskani izbanin yuzde sini biz yaptik
cumhurbaskani izbanin yuzde sini biz yaptik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’e İZBAN üzerinden mesaj verdi. Erdoğan yaptığı açıklamada, İzmir’de yer alan İzmir Banliyö Hattı’nın (İZBAN) yüzde 50’sinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nda gençlerle iftarda bir araya geldi. Erdoğan, iftar sonrasında gençlerle söyleşi gerçekleştirdi ve gençlerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkezi yönetim olarak belediyelere her türlü desteği verdiklerini ifade ederken İzmir’deki İZBAN’nın da yüzde 50’si ulaştırma bakanlığının yaptığını belirtti.

Erdoğan, “Ulaştırma Bakanlığımızı yaptığı dönemde bu konuda çok başarılı sınavlar vermiştir. İstanbul’umuzun ulaşım olayı en önemli sorunlardan bir tanesi. Bu işi de yine Binali Bey ile süratle aşacağımıza inanıyorum. Zaten merkezi yönetim olarak da belediyelerimize her türlü desteği veririz. Bunun bir örneği mesela İzmir’dir. İZBAN, İzmir Belediyesi’nin yaptığı değildir. İzmir Belediyesi’ndeki İZBAN’ın yüzde 50’sini ulaştırma bakanlığı olarak biz yaptık.” diye konuştu

İZBAN NEDİR?
İZBAN, bazı kaynaklardaki adıyla Egeray, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’de hizmet veren banliyö treni sistemidir. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirildi. Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik hat üzerinde kırk bir istasyon bulunmaktadır. Hat bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır. İZBAN’da yolcu taşımacılığı 30 Ağustos 2010’da başladı. Hattaki son genişletme 8 Eylül 2017’de tamamlandı. Hatta 2017’de 98 milyon yolcu taşındı.

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/cumhurbaskani-izbanin-yuzde-50sini-biz-yaptik/

Top