Halkalı-Kapıkule Demiryolu Yapım İhalesi Sonucu Kesinleşmedi

halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi
halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesinin Çerkezköy-Kapıkule Kesimi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) AB Yatırımları Dairesi’nin IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Fonu) hibeli olarak açtığı altyapı ve üstyapı (sinyalizasyon ve elektrifikasyon dahil) anahtar teslim 523 milyon 899 bin 700 Euro tutarındaki yapım sözleşmesi Salini (İtalya)-Kolin ortaklığı ile mukavele imzalanarak, yürürlüğe girdi. Ancak işe başlama emri verilmesi için projenin Avrupa Birliği İhale web sitesin TED Europe’da onaylanması gerekmekte. Bu onayla birlikte proje için karşılıksız olarak hibe edilen miktar olan 275 milyon euro proje hesabına aktarılacak.

Proje için yapılacak toplam yatırım maliyetinin 1 milyar Avro civarında olması bekleniyor. AB tarafından sağlanacak 275 milyon Avroluk hibeyle birlikte bu proje, Türkiye’de yürütülen en büyük AB yatırım projesi olacak.

İhale Sonucu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa Birliği İşleri ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığının, Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy – Kapıkule Kesimi İnşaatı Yapım İşi ihalesine 6 firma teklif vermişti.

İhaleyi verdiği 489.156.800,00 EURO teklifle Gülermak + Alsim Alarko Ortak Girişimi kazanmıştı. Ancak yapılan itirazlar sonucu teknik yeterliliği onaylanmasına rağmen Gülermak + Alsim Alarko Ortaklığından yaklaşık olarak 35 milyon Euro daha yüksek teklif veren ikinci ortaklık olan Kolin İnşaat ve Salini Ortaklığı, 523 milyon 899 bin 700 Euro tutarındaki ihale için sözleşme imzaladıklarını açıklamışlardı. Bu linkten Salini firmasının resmi açıklamasını görebilirsiniz.

35 milyon Euro fazlasıyla imzalanan sözleşme AB tarafından kabul edilecek mi?

Merakla beklenen Salini – Kolin Ortalığının imzalayarak AB birliğine gönderdiği sözleşmenin onaylanıp onaylanmayacağı merakla bekleniyor. Aradaki 35 milyon Euro gibi ciddi bir rakam yüzünden velecek olan 275 milyon Euro’nın tehlikeye girmesi bile söz konusu.

İhale Kapsamında neler var?

İhale, Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy ve Kapıkule Kesimi arasında telekomünikasyon, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemleri ile maksimum 200 km/s çalışma hızına sahip çift hattan oluşan yeni bir demiryolu hattının yapımını kapsamaktadır. Yeni hatlara bağlanmak için mevcut elektrikli tek hat Çerkezköy ve Edirne istasyonlarında yeniden düzenlenecek.

Proje kapsamında tasarlanacak yapılar:

• Proje hızı: 200 km/sa

• Toplamda 230 km Çift Hat

• 5 İstasyon ve 2 sayding

• 6 Viyadük

• 24 Demiryolu Köprüsü

• 2 Tünel

• 7 Aç-Kapa Tünel

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/halkali-kapikule-demiryolu-yapim-ihalesi-sonucu-kesinlesmedi/

Top