Derbent Tren İstasyonu Yine Kapatılıyor

derbent tren istasyonu yine kapatiliyor
derbent tren istasyonu yine kapatiliyor

Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle 2014 yılında üç yıl süreyle kapatılan tarihi Derbent İstasyonu, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Köseköy- Pamukova arasında yapacağı Sinyalizasyon projesi nedeniyle yeniden kapatılıyor.

Çalışmalar, 2-18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş, “Demiryolları, yolcu sayısındaki azlık sebebiyle bu istasyonu tümüyle kapatmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

TARİHİ BİR İSTASYON
Derbent İstasyonu, Haydarpaşa- Bağdat Demiryolu Hattı’nın hizmete açıldığı 1800’lü yılların sonundan beri faaliyet gösteren tarihi bir gar. Yüz yılı aşkın süredir hizmet veren Derbent İstasyonu’nda Adapazarı-Haydarpaşa arasında sefer yapan banliyö treni ve posta trenleri hep durdu; yolcu alıp yolcu indirdi. Çok uzun yıllar Seka ve diğer fabrikalarda çalışan işçiler de işlerine bu istasyondan trene binerek gidip geldi. Kartepe ve civar bölgelerdekiler için bu istasyon hep çok önemliydi.

ÜÇ YIL KAPALI KALDI
ilçesi sınırları içindeki Derbent İstasyonu, Adapazarı- İstanbul Haydarpaşa arasında çalışan Ada Ekspresi duruyordu. Tarihi istasyon yıllarca açıktı. 2014 yılında başlayan Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında yaklaşık üç yıl boyunca kapalı tutuldu. 2017 yılında YHT seferlerine başlayınca Ada Ekspresi de seferlerine başladı, ancak karşılıklı sefer sayıları azaltıldı. Banliyö treni, Pendik- Arifiye ve Arifiye-Pendik arasında karşılıklı olarak günde beş sefer yapıyordu.

İSTASYON KAPILARI KİLİTLİ
Derbent İstasyonu, Arifiye- Derbent arasında yapılacak banliyö tren sinyalizasyon çalışmaları kapsamında 2-18 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak. Bu çalışmalar uzun da sürebilir. Yüksek Hızlı Tren hizmete girdikten sonra Derbent İstasyonunda durmuyordu. YHT hizmete alındıktan sonra istasyonun çevresi de tel örgülerle çevrildi. Perona giden kısımlar ise kilitli. Banliyö tren saatleri yaklaştığında görevli tarafından kilit açılıyor. Derbent Mahallesi Muhtarı Erdal Baş, bölgede turizmin gelişmesi, teleferik hattının yapılmasından sonra tarihi istasyonun bölge için öneminin de artacağını söyledi.

HALK TEPKİ GÖSTERDİ
Tarihi Derbent Tren İstasyonun kapatılması duyurusundan sonra mahalle halkı tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Erdal Baş, sinyalizasyon çalışmaları bahane edilerek yaklaşık bir ay boyunca seferlerin durdurulmasının altında istasyonu tamamen kapatmak olduğunu söyledi. Mahalle halkı istasyon bölgesinde toplanarak seferlerin durdurulmasına tepki gösterdi. Muhtar Erdal Baş, “Derbent İstasyonu Mahallemizin ve bu bölgenin tarihi değeridir. Bu değerin korunması için çaba gösteriyoruz. İstanbul ve Adapazarı’na bu bölgeden giden insanlarımız çok, bölgemizi gezmek için treni tercih eden turist sayısı bir hayli fazla. Önümüzdeki dönemde teleferik yapılacak. Bu istasyon çok daha önem kazanacak. İstasyonu hareketlendirileceği yerde kapatılmak isteniyor. Biz bunun peşini bırakmayacağız. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımıza taşıyacağız, milletvekillerimize konuyu götüreceğiz” dedi. (ÖzgürKocaeli)

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/04/derbent-tren-istasyonu-yine-kapatiliyor/

Top