Bakü-Tiflis-Kars Yolcu Taşımacılığına Hazırlıklar Sürüyor

baku tiflis kars yolcu tasimaciligina hazirliklar suruyor
baku tiflis kars yolcu tasimaciligina hazirliklar suruyor

TCDD Taşımacılık ile Azerbaycan ve Gürcistan demiryolu temsilcileri Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında 2019 yılında başlanması planlanan yolcu taşımacılığı için 24 Nisan 2019 tarihinde bir araya geldi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan’ın açılışını yaptığı toplantıya, TCDD Taşımacılık Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanı Erol Arslan, Azerbaycan Demiryolları Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkan Yardımcısı Madat Shikhamirov, Gürcistan Yolcu Taşımacılığı Başkanı Dachi Tsaguria ve beraberindeki heyet katıldı.

“ Bakü-Tiflis-Kars yolcu treni ile yeni bir dönem başlayacak”

Genel Müdür Erol Arıkan toplantıda yaptığı konuşmada, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında başarıyla devam eden yük taşımacılığının yanı sıra yolcu taşımacılığının da yapılması için dost ve kardeş ülkeler Gürcistan ve Azerbaycan demiryolları yetkilileri ile yaptığımız çalışmalarımızda sona yaklaşıldı. Azerbaycan demiryolunun İsviçre’de imal ettirdiği konforlu, rahat yolcu vagonlarıyla gerçekleştirilecek bu seferler bölgede yepyeni bir dönemi başlatacaktır. Bu sürece emek veren tüm meslektaşlarımı kutluyorum, teşekkür ediyorum. Burada önceliğimiz yolculara en iyi hizmeti vermektir. BTK yolcu treninin gerek konfor gerek fiyat gerek farklı bir seyahat sunması bakımlarından diğer ulaşım alternatiflerine göre önemli avantajlar sağlayacağından bölge ülkelerinden yüksek talep göreceğine inanıyorum. Kardeş ülkelerle demirağlarla birbirimize daha da yakınlaşıyor, kaynaşıyoruz.” dedi.

“ BTK yolcu treninin vagonları İsviçre’de imal edildi”

Azerbaycan temsilcisi de BTK üzerinden yolcu taşımacılığına bir an önce başlanılmasını arzu ettiklerini ifade ederek,” Azerbaycan demiryolları olarak Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’ya yolcu taşımacılığı yapıyoruz. BTK ile Türkiye’ye yolcu taşımacılığının yapılacak olması bizleri heyecanlandırıyor. BTK hattında hizmet verecek olan ve Azerbaycan demiryolları olarak İsviçre’de imal ettirdiğimiz yolcu vagonlarını geçtiğimiz günlerde Türkiye üzerinden geçirerek teslim aldık, test sürüşlerimiz devam ediyor. Bu toplantıda tarife, ücretlendirme vb. konuları görüşerek karara bağlayacağımıza inanıyorum. 2019 yılı içerisinde BTK yolcu treniyle Türkiye’ye geleceğimize inanıyorum.”

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/04/baku-tiflis-kars-yolcu-tasimaciligina-hazirliklar-suruyor/

Top