ZEHİRLİ KİMYASALLAR TAŞIYAN TREN DERAY ETTİ

2 Mayıs 2016 günü Amerika’da yine bir tren kazası oldu. Alınan bilgilere göre başkent Washington D.C.‘de tehlikeli sodyum hidroksit maddesi taşıyan bir yük treni raydan çıktı. Ölen veya yaralananın olmadığı kazada sızan sodyum hidroksit, itfaiye ve acil yardım ekiplerinin çabalarıyla kontrol altına alındı. Beyaz Saray’a 5 kilometre uzaklıkta gerçekleşen kazanın ardından çevre yerleşimler için tahliye kararı verilmedi.

Deray nedeni henüz açıklanmamasına rağmen derayın çevreye olabilecek muhtemel etkisi nedeni ile basında geniş yer buldu.

 

Ülkemizde de 2016 Temmuz ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Demiryolu İle Taşınması Hakkında Yönetmelik ile düzenlenen tehlikeli madde taşımacılığı her zaman çevresel riskler taşıyacağı açıktır. Henüz ülkemizde yüksek riskler taşıyan tehlikeli maddeler demiryolu ile taşınmamasına rağmen kısa vade de bu tür taşımacılığa başlanacağı ön görülmektedir. Taşıdığı risklere rağmen sağlamış olduğu yüksek katma değer nedeni ile kontrol edilebilir riskler kabul kriterlerine göre düzenlenerek iyi katı kurallara bağlı bir denetim mekanizması sayesinde bahse konu taşımacılığın sektörde önemli bir pay alacağı düşünülmektedir.

Top