İZBAN’I RAHATLATACAK PROJE

İzmir şehir içi ve ulaşımda günlük yaklaşık olarak üç yüz bin yolcunun kullandığı İZBAN seferleri gün geçtikçe daha fazla talep görüyor. Özelikle Tepeköy-Cumaovası hattının da 2016 yılı ocak ayında seferlere başlaması ile birlikte Aliağa-Tepeköy  arası ulaşımın kesintisiz ulaşım sağlanması ile birlikte İzmirlilerin ilgisi gün geçtikçe yükseliyor.

Mevcut durumda TCDD anahat yolcu ve yük trenleri ile İZBAN trenlerinini ortak olarak kullandığı ve TCDD(Ulusal Demiryolu Ağına) ait olan hat kesiminde sık sık yük trenlerinden kaynaklanan gecikmelere neden olabiliyor.Kemer-Gaziemir Tünel Geçişi

TCDD Genel Müdürlüğü, bu problemlerin en aza indirilmesi için Alsancak- Eğirdir demiryolu hattı Kemer-Gaziemir istasyonları arasında 3. hat ilavesi projesini duyurdu.

Projeye göre Kemer-Gaziemir istasyonları arasında yapılması planlanan 3. hat ilave projesi, mevcut İZBAN hattına paralel inşa edilecek. 8.5 milyon TL kaynak ayrılarak Kemer- Gaziemir arasında tünel açılacak. Bu 3. hatta yük trenleri yönlendirilecek. Böylece, İZBAN yolcu trenleri de zaman zaman yük trenlerinin geçmesini beklemek zorunda kalmayacak.

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi İZBAN’a Kemer Gaziemir arasında 3. hat inşa edilecek. Hem yolcu hem yük trenlerinin kullandığı mevcut hatta paralel inşa edilecek tünel ve yeni hat ile sistemdeki yükün hafifletilmesi planlandı. Kemer’den girecek olan yeni üçüncü hat 14 kilometre sonra Gaziemir sınırlarından çıkacak.Hattın 4.2’inci kilometresinden itibaren başlayacak tünel, 6.4’üncü kilometresinde son bulacak. Tünel çıkışının ardından hat, mevcut hatta paralel olarak devam edecek. TCDD’nin yük trenleri için yapacağı bu üçüncü hat Alsancak Limanı ile Güney’deki güzergahı birbirine bağlayacak.

Kaynak: rayhaber.com

Top