Ordu’nun Hak Ettiği Yere Gelmesi İçin Demiryolu Şart

ordunun hak ettigi yere gelmesi icin demiryolu sart
ordunun hak ettigi yere gelmesi icin demiryolu sart

OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, “Bölgedeki turizmin gelişmesi için bir kere demiryolu şart. Sarp’a kadar mutlaka bu demir yolunu tesis etmemiz gerekiyor” dedi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Levent Yıldırım, Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) tarafından 6. kez hazırlanan “URAK İllerarası Rekabetçilik Endeksi-2018” sonuçlarını değerlendirdi. Ordu’nun illerarası rekabetçilikte ve yaşanabilirlikte geriye doğru gitmesinin üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu ifade eden Yıldırım, “Ordu’nun bölgedeki ya da Türkiye’deki geride kalma sebebi, kesinlikle ve kesinlikle çok üzerinde düşünülmesi gereken, gerçekten de çözüm üretilesi gereken konudur. Ordu’yu bütünüyle değerlendirdiğimiz zaman Akkuş’undan, Mesudiye’sine, Ünye’sinden, Gülyalı’sına kadar bütün ilçelerimiz ile topyekun bir araya gelip bunu tartışmamız lazım. Bu konuda Ordu’nun gerçekten yapacağı çok şey var. Özellikle ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda Ordu’nun yapması gereken çok büyük atılımlar ve belki de alması gereken kararlar var. Ordu, bölgede hem ticari olarak hem kültürel olarak kendisini bir yere getirmek zorunda. Benim de hakikaten üzerinde çok durduğum Ordu’nun bütünüyle genel olarak bir mastır plan çerçevesinde Ordu’nun bundan sonraki 25-50 yılını ortaya koyup mutlaka düşünmemiz ve ondan sonra çözüm üretmemiz gerekir” diye konuştu.

Sarp’a kadar demiryolu tesis edilmeli

Yıldırım, Ordu’nun ilerleme kaydedebilmesi için demiryolunun mutlaka kente kazandırılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Havaalanı bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Çevre yolu, üniversite de ilimiz için bir avantaj oldu. Bölgedeki turizmin gelişmesi için bir kere demiryolu şart. Sarp’a kadar mutlaka bu demir yolunu tesis etmemiz gerekiyor. İkincisi; tabi bu demir yolunun turizme çok katkısı olacağını düşünüyorum. Turizm alanında çok büyük ilerlemeler kaydettik ama şu anda yeterli değil, bunun üzerinde şiddetle durulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

En büyük eksiklik liman

Limanın olmamasının da Ordu’yu gerileten önemli unsurların başında yer aldığını kaydeden Yıldırım, “Fındığı çok üretmemize rağmen ihracat rakamları Trabzon’a ya da Samsun’a kaymış gibi. Aslında bizim buradaki eksikliğimiz liman. Limanın burada yapılması lazım. Buradaki bölge ticaretini ve fındık ticaretini mutlaka geliştirmek gerekiyor. Acilen ve acilen bir şeyler yapmak lazım. Hem kültürel olarak, hem ekonomik hem de sosyal açıdan Ordu’nun hak ettiği yere bir an önce gelmesi lazım. Onun için biz de üzerimize düşen ne varsa, buradaki yerel idareciler, sayın valimiz, kaymakamımız, bölge milletvekilleri, biz ticaret odası olarak, diğer STK’lar olarak bunları toparlayıp hakikaten Ordu’nun gelmesi gereken yerlere gelmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” ifadelerinde bulundu.

Ordu bölgenin yıldızı bir şehirdir

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretimi artırmak için buradaki üniversiteden faydalanabiliriz. Üniversitenin ‘Profesyonel Tarım’, ‘İyi Tarım’ gibi uygulamaları var biliyorsunuz. Bu tip uygulamalarla fındığın önünü açmamız lazım. Çok yakın zamanlarda burada fındık çalıştayı yapıldı. Planlar ortaya konuldu. Buradaki alınan kararların bir an önce fiili olarak faaliyete geçirtilmesi bölge insanına oradaki eksiklerdir, fazlalardır bunların hepsinin ortaya konulup bir an önce çalıştayda çıkan sonuçların ortaya çözüm olarak sunulması ve çözüme doğru gitmek gerekir. Ordu bölgenin yıldızı bir şehirdir. Biz istersek bu yıldızı çok daha güzel parlatabiliriz. Şu anda bahsedilen konular hakkında büyükşehir belediye başkanının da çok ciddi çalışmaları var. Bölgenin geliştirilmesi ile ilgili çok projeler ortaya konuluyor şu anda. Bu projelerin ortaya konulmasından sonra ben Ordu’nun çok daha iyi olacağını düşünüyorum. (Orduolay)

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/ordunun-hak-ettigi-yere-gelmesi-icin-demiryolu-sart/

Top