Tekirdağ İli Ergene İlçesi Velimeşe Km 141+866’daki Otomatik Bariyerli Hemzemin Geçit Kazası İnceleme Raporu Yayınlandı

14 Ocak 2016 tarihinde, Çerkezköy-Kapıkule arasında sefer yapan 83122 numaralı yük treni, Velimeşe sayding batı çıkışı km. 141+866’daki flaşörlü-çanlı ve otomatik bariyer sistemli hemzemin geçitten geçişi esnasında saat 19:35 civarında Organize Sanayi Bölgesi istikametinden gelip Velimeşe İstasyon Caddesi istikametine seyreden 10 NC 835 plakalı araç ile çarpışmasına  kazasına dair KAİK(Kaza Araştırma  ve İnceleme Kurulu) Raporu geçtiğimiz hafta başında KAİK resmi internet sitesinde kamuya açık olarak yayınlandı.

tek

Rapora göre kazanın gelişimi incelendiğinde korumalı hemzemin geçitte yaşanmış olduğu ve koruma sistemlerinin tam olarak çalıştığı görülmüştür. Bu durumda uluslar arası literatürde tüm diğer kaza bileşenleri devre dışı bırakılarak yaşanan kazanın nedeni olarak koruma sistemini bilinçli bir şekilde aşan kişi veya nesneler gösterilmektedir. Buna rağmen raporun Hemzemin Geçitteki Tespitler kısmındaki eksiklikler kaza ikincil nedenleri olarak araştırılması gerekir. Bu yaklaşım ile yapılan inceleme de  özellik ile resmi kurumlar arası eş güdümün sağlanamaması büyük bir eksik olarak belirtilmiştir. Eksikliklerin temel dayanağı olarak Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik gösterilmektedir. Bu husus ile birlikte ilgili raporun ve önceki hemzemin geçit inceleme raporlarının nedenleri arasında gösterilen kurumlar arasındaki bu hiyerarşi çıkmazının önüne geçilebilmesi için hemzemin geçitler ve kullanımın yönetmelikler ile değil uluslar arası literatürde olduğu gibi kanunlar ile çözüme kavuşturulabileceği düşünülmektedir.

Rapor genel hatları ile bir hemzemin geçit kazasını inceleme adına yeterli gözükmek ile birlikte sonuçlar ve tavsiyeler kısmında daha fazla lokasyona ve olaya özel durumlardan bahsedilmesi, gerek kök nedenlerin tespiti gerekse risk azaltıcı önlemlerin üretilmesinde daha faydalı olacağı düşünülmektedir.

KAZA RAPORU TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Top