MALATYA’DA TREN KAZASI

Malatya’da yaşanan tren kazası sonrası bir işçi yaralandı.

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde meydana gelen kazada Ankara-Malatya seferini yapan 21124 sefer sayılı yolcu treni, Sarsap 41. numaralı tünel çıkışında Abdulselam Kılıç’ın kullandığı iş makinesine çarptı.

dogu1

Kaza sonrası Malatya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kılıç’ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Kaza sonrası hat üzerindeki tren seferlerinde kısa süreli gecikmeler meydana geldi.

TCDD son yıllarda bakım, onarım ve yapım işlerinin büyük bir kısmını özel sektör eli ile yaptırmakta ve bu tür kazaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. TCDD bu tür kazaların önüne geçebilmek adına 20.10.2011 tarihinde “DEMİRYOLU ÜZERİNDE, KENARINDA VE YAKININDA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR TARAFINDAN YAPILACAK, YOL BAKIM VE İNŞAAT ÇALIŞMALARINDA UYULACAK EMNİYET KURALLARINA DAİR 2701 NUMARALI GENEL EMİR” yayınladı. Bu emir demiryolu hat kenarı ve hat üzerindeki çalışmalar düzenlemektedir.

2701 numaralı genel emre göre iş makineli çalışmalarda hat üzerindeki tren trafiği çalışma sonlandırılıncaya kadar durdurulması gerekmekte. Ayrıca 2701 kapsamında yapılan çalışmalarda demiryolu trafik yönetim birileri ile direk irtibat kurabilecek yeteneğe sahip refakat görevlileri de çalışma süresince çalışma alanında bulunup çalışmalar sırasında demiryolu trafik emniyetini yönlendirmek ile görevlidirler. Bu kapsamda demiryolu üzerinde, kenarında ve yakınında çalışacak her çalışanının demiryolu trafiği ve mevcut tehlikeler hakkında, iki yılda bir yenilenme zorunluluğu olan 2701 eğitim ve sertifikasına sahip olması zorunluluk arz ediyor.

Top