Son dakika! DenizBank’ın Emirates NBD’ye devrinde imzalar atıldı – Habertürk

Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devrine ilişkin son imzalar atıldı. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, sahibi olduğu Denizbank’ın hisselerinin yüzde 99.85’inin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli  Emirates NBD’ye satışı konusunda 15.48 milyar TL bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmıştı. Görüşmeler Ekim 2017’de başlamış, sözleşme 21 Mayıs 2018’de imzalanmış, 3 Nisan itibariyle de revize edilmişti.

PARA TRANSFERİ TAMAMLANDI

Denizbank’ın satışı için Emirates NBD Bank PJSC’den yapılan para transferi 2 saat sürdü. İşlem New York saati ile 6’da başladı, biraz önce tamamlandı. Ardından Sberbank ve Emirates NBD (ENBD) arasındaki DenizBank hisselerinin devir sürecini nihayetlendirecek imza töreni, bankanın genel merkezinde gerçekleştirildi.

‘BU SON OLSUN BU SON’

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş toplantıda yaptığı konuşmada 2012 yılından bu yana hissedarı oldukları Rusya’nın bankacılık devi Sberbank’ın bugün itibarıyla bankadaki hisselerini yine bölgesinin en önemli kuruluşlarının başında gelen Emirates NBD’ye devrettiklerini söyledi. 4’üncü kez satışı gerçekleşen banka için “Bu Türkiye’ye duyulan güveni gösteriyor ancak bu son olsun bu son” dedi. 

‘DENİZBANK İSMİYLE DEVAM EDECEK’

Denizbank’ın 4. kez el değiştirdiğini belirten Ateş “4. hissedar değişikliğimizde  de Denizbank ismiyle devam ediyoruz. Dünya dengelerini sarsan güç ve ticaret savaşlarının yaşandığı, aynı zamanda bölgemizin son derece hassas, ekonomimizin ise zorlu dönemden geçtiği bir süreçte, bankamızın hisseleri 4. kez el değiştiriyor.  1997 yılında Zorlu Holding ile başlayan, 2004 yılında halka açılma ile 25 bin ilave hissedarımızla tanışmamızla devam eden, ardından 6 yıl Dexia ve son olarak  7 yıl Avrupa’nın en köklü ve büyük bankalarından Sberbank çatısı altında süregelen yolculuğumuzda, her yeni hissedarımızla, tecrübe ettiğimiz her yeni kültür ve kurumsal yapı ile daha da güçlendik, yenilendik, öğrendik. Belki de bu yüzden “dinamik ve çevik banka” olarak kalmayı başardık.  Özellikle Sberbank’ın desteği ve teşviği ile kurumumuzu bir bankanın ötesine, inovasyon üssü konumuna taşıdık. Bugün DenizBank denince akla Ar-Ge, inovasyon ve öncü dijital bankacılık uygulamaları geliyorsa, bunda Sberbank yönetiminin ve özellikle Sayın Herman Gref’in daima bizi cesaretlendirmesinin katkısının büyük olduğunu söylemeliyim. Bu vesileyle lider vasfının yanı sıra içten ve kucaklayıcı karakterine de büyük saygı duyduğum Sn. Herman Gref’e ve elbette ekibine huzurlarınızda birlikteliğimiz süresince kesintisiz desteği ve bize olan güveni için teşekkürlerimi sunmak isterim” diye konuştu.

‘SBERBANK ÇATISI ALTINDA AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 301 ARTTI’

Ateş, Sberbank çatısı altındaki 7 yıllık süreçte bankanın aktif büyüklüğünün yüzde 301 artışla 52.4 milyar TL’den 210 milyon TL’ye, kredi hacminin yüzde 291 artışla 142.8 milyar TL’ye ve mevduat toplamının yüzde 335 yükselişle 146.3 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.
 

2012 (TL)

Büyüme (%)

2019 İkinci Yarı (TL)

Aktifler

52,4 milyar

%301

210 milyar

Krediler

36,5 milyar

%291

142,8 milyar

Mevduat

33,6 milyar

%335

146,3 milyar

Özkaynak

5,2 milyar

%219

16,7 milyar

Şube adedi

614

%22

749

İstihdam

11.382 kişi

%27

14.426 kişi

Müşteri portföyü

5,6 milyon

%136

13,2 milyon

Son 10 yılda her alanda pazar paylarını artırdıklarını ve ciddi büyüme yakaladıklarını belirten Ateş, Aralık 2009’da sektördeki mevduat paylarının yüde 2.2 iken, Haziran 2019’da bu oranı yüzde 3.8’e yükselttiklerini ifade etti. Ateş, aynı dönemde toplam kredilerdeki paylarının yüzde 4.2’den yüzde 5.1’e çıktığını söyledi. Tarım alanında da önemli adımlar attıklarını belirten Ateş sektör paylarını yüzde 8.2’den yüzde 12’ye yükselttiklerini kaydetti. Ateş, kredi kartı adedinde pazar paylarının yüzde 3’ten yüzde 6.8’e, kredi kartı hacminde de paylarının yüzde 1.7’den yüzde 6.4’e ulaştığını dile getirdi.

 Başarı öykülerini şimdiye kadar beş bölüme sığdırdıklarını anlatan Ateş bu bölümleri şöyle sıraladı:

1.    26 Ağustos 1997’deki kuruluşumuz
2.    2002 krizi ve 81 bankanın 35’inin ekonomik hayattan çekildiği bir dönemi satın almalarla güçlenerek atlattığımız dönem
3.    2004’te yüzde 25 hissemizi uluslararası platformda halka açmamız ve 25 bini aşan hissedarla tanışıp uluslararası manada DenizBank markasını ortaya çıkarmamız
4.    2006’da Türkiye tarihindeki en büyük çarpanla Dexia’ya satılmamız
5.    2012’de Rusya’nın yurtdışına bir seferde yaptığı en yüksek yatırımın hedefi olarak,  bugün itibarıyla 177 yılı aşkın tarihi olan Sberbank’ın ülkemizdeki banka yelpazesine katılmasına vesile olmamız. Ben bu birlikteliği, aynı zamanda Rus ve Türk insanının geleceği için de atılmış en önemli adımlardan biri ve hatta en önemlisi olarak tanımlıyorum.

‘ALTINCI BÖLÜMÜ BUGÜN AÇTIK’

Altıncı bölümü bugün açtıklarını kaydeden Ateş “Bugün itibarıyla farklı coğrafyadan bir hissedarla yolumuza devam etmek üzere ilk adımımızı atıyoruz. Daha önce Dexia, sonrasında da Sberbank’la olduğu gibi, Emirates NBD ile de ülkelerimiz arasındaki köklü hukuku, kardeşlik bağlarını geliştirmek ve insanlarımız için çalışmak öncelikli vazifemiz olacak. Yeni hissedarımızın çatısı altında artık, Türkiye’nin lider bankaları arasında en tepe noktaya doğru hızla tırmanmaya hazırız” dedi.

‘TÜRKİYE BİZE BÜYÜME FIRSATI SUNUYOR’

Emirates NBD Başkan Yardımcısı Hesham Abdulla Al Qassim da “Türkiye, hızla büyüyen bir ekonomi. Bizim için oldukça önemli bir büyüme fırsatı sunuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Emirates NBD’nin köklerinin Haziran 1963’te Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kurulan ilk ulusal banka olma özelliği taşıyan National Bank of Dubai’ye dayandığını belirten Qassim şöyle konuştu: “Emirates NBD, 2007’de National Bank of Dubai ve Emirates Bank International’ın birleşmesiyle yani bir anlamda BAE’nin ikinci ve dördüncü en büyük bankalarının bir araya gelmesiyle aktif büyüklüğü anlamında bölgenin en büyük bankalarından biri olarak kuruldu. Bu birleşme süreci tüm taraflar için çok önemli bir sinerji sağlayarak her iki tarafın da tam potansiyelini ortaya çıkartmış ve bölgenin bankacılık kompozisyonu içerisinde lider bir kurum oluşturmamıza yardımcı olmuştur.”

Son on yılda, Emirates NBD’nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesinde (MENAT) yer alan kilit stratejik pazarlarda büyüdüğüne dikkat çeken Qassim Mısır’da BNP Paribas’ı satın alıp bölgesel temsil güçlerini önemli ölçüde arttırdıklarını, yakın zamanda Suudi Arabistan’da da 20 ek şube açma onayı aldıklarını söyledi. Qassim, “Hindistan, Singapur, İngiltere, Çin ve Endonezya’daki faaliyetlerimiz de Emirates NBD’nin MENAT bölgesindeki en önemli ticaret koridorlarında var olmasına olanak sağlıyor.”  dedi.

Qassim, Temsilcilik ofisini açtıkları 2018 yılına kadar fiziksel varlık göstermemelerine rağmen, kendileri için kritik ülke konumunda olan Türkiye’de, son 5 yıl içinde Türk şirketleri ve finans kuruluşlarına 2 milyar doları aşkın finansman limitleri sunduklarını kaydetti. Qassim “Türkiye ise MENAT bölgesinde bankacılık alanında önemli bir oyuncu olma çabamız adına büyüme yolculuğumuzun bir sonraki aşaması için çok yerinde bir tercih oldu. Türkiye, doğu ve batının kesişme noktasında hızla büyüyen bir ekonomi olup Emirates NBD için oldukça önemli bir büyüme fırsatı sunuyor.Ayrıca BAE ile köklü bir ticaret ve yatırım ilişkisine de sahip. Nitekim BAE, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biriyken, Türkiye de BAE’nin en büyük ticaret ilişkisine sahip ilk on ticaret ortağından biri konumunda. Birçok önde gelen BAE şirketi Türkiye’ye aktif olarak yatırım yapmakta. Türk şirketleri de Dubai Metrosu genişletme ve Abu Dhabi Uluslararası Havayolu Genişletme gibi BAE’nin yüksek profilli projelerinde yer alıyor. MENAT bölgesindeki ülkeler arasında önemli ölçüde ticaret ve işletme faaliyeti mevcut. Ancak yalnızca birkaç banka bölgesel olarak varlığını gösterebiliyor. DenizBank ile Emirates NBD bunu değiştirmeyi hedefliyor.” diye konuştu.

Qassim, DenizBank’ın faaliyetlerine ve büyümesine mevcut markası altında Emirates NBD’nin tam desteğini de alarak devam edeceğini dile getirdi.

Kaynak= https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiXmh0dHBzOi8vd3d3LmhhYmVydHVyay5jb20vZGVuaXpiYW5raW4tZW1pcmF0ZXMtbmJkeWUtZGV2cmluZGUtaW16YWxhci1hdGlsaXlvci0yNTA5Mzc5LWVrb25vbWnSAVhodHRwczovL20uaGFiZXJ0dXJrLmNvbS9kZW5pemJhbmtpbi1lbWlyYXRlcy1uYmR5ZS1kZXZyaW5kZS1pbXphbGFyLWF0aWxpeW9yLTI1MDkzNzktYW1w?oc=5

Top