İsa Apaydın’ın Raillife Röportajı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın Raillife dergisinin Haziran ayı sayısında “10.Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’ne Ev Sahipliği Yaptık” başlıklı yazısı yayımlandı.

İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR APAYDIN’IN YAZISI

2003 yılından itibaren demiryolunun devlet politikası olarak kabul edilmesi ve yeterli kaynak ayrılmasıyla demiryolu sektörüne 2003 yılından bugüne kadar 23,5 milyar dolar yatırım yapıldı.

Bu yatırımların en başında yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri geliyor.

İşletmeye açılan 1.213 km Yüksek Hızlı Demiryolu hatlarında bugüne kadar 40 milyon yolcu YHT’lerle seyahat etti.

Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı demiryolu hatlarının inşası sürerken hem yük hem de yolcu taşımak üzere hızlı demiryolu çalışmaları da devam ediyor.

Ülkemizde son yıllarda demiryolu sektöründe meydana gelen olumlu ve hızlı gelişmeler, halkımızın büyük beğenisini kazandığı gibi dünya kamuoyu ve demiryolu kuruluşları tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

Dünyadaki gelişmelere uyumlu olarak üyeleri arasında işbirliğini geliştiren ve faaliyetleri demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili tüm alanları kapsayan Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) önemi daha da artıyor.

5 kıtadaki 195 üyesiyle demiryolları alanında dünya çapındaki en büyük organizasyon niteliğindeki UIC Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş olmam da TCDD’nin parlayan yıldızının uluslararası düzeydeki yansımasıdır.

Bu coğrafyada ilk kez Türkiye’de düzenlenen UIC’nin Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı’nın 10’uncusuna TCDD olarak ev sahipliği yaptık.

UDH Bakanımız Ahmet Arslan’ın katılımlarıyla, bugünün ve yarının demiryollarını hazırlamakla görevli karar alıcılar ve temel aktörleri buluşturan 10. Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı 30 ayrı ülkeden 150 konuşmacı ile 1000’in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirildi.

Ülkemiz ve TCDD olarak, yüksek hız alanında tüm paydaşları bir araya getiren Kongreye ev sahipliği yapmaktan ve misafirlerimizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Eriştiğimiz imkan ve kabiliyetleri diğer ülkelerle paylaşmaya ve işbirliği yapmaya devam edeceğiz.

İyi yolculuklar

Top