ORR, Güney Galler’e açık erişimi onayladı

Açık erişim hizmetleri, bundan iki yıl sonra ilk kez Great Western Ana Hattında çalışmaya başlayacak.Demiryolu ve Karayolu Ofisi, Grand Union Trains tarafından Aralık 2024’ten itibaren Londra, Cardiff ve Carmarthen arasında günde beş tren çalıştırma başvurusunu onayladı.

ORR, Network Rail’in yeterli yedek yol olmayacağına dair itirazlarını reddetti.

Trenler ayrıca Bristol Parkway, Severn Tünel Kavşağı, Newport, Gowerton ve Llanelli’yi de arayacak.

Buna ek olarak GUT, Swansea’nın kuzeyindeki Felindre’de yeni bir park yolu istasyonunun yanı sıra Severn Tüneli Kavşağı’nda iyileştirmeler sözü verdi.Grand Union, 125’ten fazla iş yaratacağını ve Londra Paddington’dan Cardiff Central’a kadar elektrikli bir ana hat üzerinde çalışacak olan hizmet için yeni demiryolu araçları tedarik edeceğini söyledi.

Trenler iki modlu olacak ve yolculuk sürelerini kısaltacak.GUT, İspanyol operatör Renfe’nin yanı sıra bağımsız bir Avrupalı yatırım şirketi Serena Industrial Partners ile birlikte çalışıyor ve trenlerinin ‘daha büyük koltuklara, daha fazla bacak boşluğuna ve artan bagaj alanına ve her serviste açık büfe arabaya’ sahip olacağını söylemişti.

ORR, kararını ‘hükümet fonları üzerindeki etkiye ve hem yolcu hem de yük olmak üzere demiryolunun diğer kullanıcıları üzerindeki etkisine karşı’ tarttığını söyledi.

Açık erişimli yolcu operatörleri daha düşük hat erişim ücretleri öderler, ancak maliyetleri hükümet tarafından karşılanan sözleşmeli operatörlere kıyasla gelecekte artışlardan korunmazlar.Orr’nin strateji, politika ve reform direktörü Stephanie Tobyn şunları söyledi: “Bu karar yolcular için daha fazla seçeneği, yeni doğrudan yolculuk fırsatlarını, daha fazla fiyat rekabetini ve yeni konforlu trenleri destekliyor.

Eklenen rekabet, hem Büyük Birlik tarafından hem de mevcut operatörlerin tepkisi yoluyla sunulan güzergahlar, biletleme uygulamaları ve hizmet kalitesi iyileştirmeleri açısından yeniliğe önemli bir katkı sağlamalıdır.’Eylül ayının sonunda konuşan Grand Union Trains genel müdürü Ian Yeowart şunları söylemişti‘ ‘Başvuru sürecinin bir parçası olarak ilk kez önemli ölçüde yeni altyapı sağlayacak olan bu önemli hizmeti tanıtmak için çalışmaktan memnuniyet duyduk.

İyileştirilmiş hizmetler vizyonu kendimize yakın olan ve bu iddialı projeyi orr’ye sunmamızı sağlayan Serena ve Renfe’deki meslektaşlarımızla birlikte çalışmaktan gurur duyduk.’Rotanın mevcut sözleşmeli şehirlerarası operatörü Great Western Railway henüz yorum yapmadı.

source= http://www.railnews.co.uk/news/2022/12/01-orr-approves-open-access-to.html

Top