RMT ScotRail personeli dışarı çıkıyor

Bugün çok az sayıda ScotRail treni çalışıyor, çünkü genel sınıflardaki RMT üyeleri 24 saatlik bir grev düzenliyorlar.Sendika Perşembe günü bir ödeme teklifini reddettikten sonra eylem devam etti.

ScotRail, sınırlı hizmetlerin yalnızca Edinburgh ile Milngavie arasında ve Glasgow Central’dan Lanark ve Larkhall’a kadar süreceği konusunda uyarıyor.

Bu trenler acil durum personeli tarafından çalıştırılacak. Yolculardan sadece mecbur kaldıklarında seyahat etmeleri isteniyor.RMT ayrıca, Scotrail’e, genel not üyelerinin, 14 Ekim’den itibaren grevden kısa bir süre önce, anlaşmazlık çözülene kadar bazı hizmetleri aksatacak olan eylemin bir parçası olarak fazla mesai ve dinlenme günü çalışma yasağına katılacağını da tavsiye etti.

Scotrail’in müşteri operasyonları başkanı Phil Campbell şunları söyledi: “Scotrail’in yaptığı iyileştirilmiş ödeme teklifinin gücü göz önüne alındığında, RMT ile olan anlaşmazlığın bu sonuca ulaşmasından gerçekten hayal kırıklığına uğradık.

Bu grev, demiryolunun bu kırılgan zamanda toparlanması için hiçbir şey yapmıyor‘

Bu, müşterilerimizi ciddi şekilde etkileyecek ve aynı zamanda kayıp ücretlerle personelimize de mal olacak.’BBC’ye konuşan RMT İskoçya ve Kuzey İrlanda kıdemli organizatörü Mick Hogg, “Yaşam maliyeti krizini yansıtan bir ücret artışı arıyoruz.

Enflasyon yüzde 12, 3 seviyesinde seyrediyor ve aradığımız şey yakın bir yere gelen adil bir çözüm.Yüzde 8,2-8,3’ünün adil bir teklif olduğunu düşünüyoruz‘

Eğer İskoç hükümeti bin işçilerine ve öğretmenlerine yüzde 10 maaş artışı sağlayacak kadar iyiyse, demiryolu işçileri için de yeterli.’Bu arada RMT, birliğin kadroların ‘dayatılması’ olarak tanımladığı şey hakkındaki bir anlaşmazlıkta, 22 Ekim ve 6 Kasım’da Avanti’nin Batı Kıyısındaki tren yöneticilerinin grevlerini de ilan etti.

Altı aylık sözleşme uzatması verilen Avanti, yeni kadroların iptalleri önleyeceğini söyledi.

Ancak RMT genel sekreteri Mick Lynch, “Avanti, müzakere etmeye çalıştığımız en kötü operatörlerden biri‘

Üyelerimize korkunç davrandılar ve bu grev aylarca süren ihmalin doruk noktası ve patronların gösterdiği kibirliliğe karşı güçlü bir tepki.

“Avanti’ye, yolculara neden oldukları tüm kaos için sözleşmelerine hiçbir zaman uzatma verilmemeliydi.

Ve çalışanlarını küçümsemeleri, felaket yaklaşımlarının bir parçası ve parselidir‘

source= http://www.railnews.co.uk/news/2022/10/10-rmt-scotrail-staff-walk-out.html

Top