Büyük Transpennine geliştirmeleri için yeşil ışıkUlaştırma bakanı tarafından planlanandan altı ay önce 27 Haziran’da bir Ulaştırma ve İşler Yasası emri imzalandıktan sonra, Batı Yorkshire’daki Transpennine güzergahındaki gelişmelere yeşil ışık yakıldı.

Yükseltmelerin maliyeti, Transpennine Güzergah Yükseltme programında bugüne kadarki ‘en büyük kilometre taşı’ olduğunu belirten Network Rail tarafından ‘multi-milyar’ olarak tanımlandı.

İyileştirmeler, Dewsbury’deki Huddersfield ve Westtown arasında gerçekleştirilecek ve çift hattın dört katına çıkarılması ve parça düzenlerinin yeniden şekillendirilmesinin yanı sıra Huddersfield, Deighton ve Mirfield’daki büyük tadilatların yanı sıra Ravensthorpe’daki yeni bir istasyonu da içerecek. Ek olarak, Wakefield ve Leeds hatlarını ayırmak ve çelişkili hareketleri azaltmak için Ravensthorpe’un yakınında bir üst geçit olacak.

Bir Ulaştırma ve İşler Yasası Düzenine ihtiyaç vardı çünkü plan şu anda demiryolu sınırlarının dışında olan bazı arazileri kullanacak ve Network Rail, şimdiye kadar yaptığı en büyük planlama uygulamalarından biri olduğunu söyledi.

Network Rail’in Transpennine Rota Yükseltme direktörü Neil Holm şunları söyledi: ‘Bu büyük bir başarı. Bu bizi daha hızlı, daha sık trenler ve yolcular için daha yeşil, daha güvenilir bir demiryolu sunmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

-Rotanın bu bölümünde çalışmak, York ve Manchester arasında Leeds ve Huddersfield üzerinden seyahat eden yolcular için daha geniş faydaların kilidini açmak için çok önemlidir. Güzergah boyunca daha fazla tren kullanmamıza izin verecek, yolculara koltuk bulma ve yolculuklarının tadını çıkarma şansı verecek.

Planlama süreci boyunca planlarımıza destek veren ve geri bildirimde bulunan herkese teşekkür ediyorum. Artık bu onayı aldık, iddialı planlarımızı ve tasarımlarımızı ilerletebilir ve gelecek olanlarla ilgili topluluklarla çalışmaya devam edebiliriz.’

TransPennine Express büyük projeler direktörü Chris Nutton şunları ekledi‘ ‘Bu duyuru, hizmetlerimizi kullanan ve ülkemizin en büyük şehirlerinden bazıları arasında seyahat edenler için gerçek faydalar sağlayacak büyük bir adımdır.’

Ulaştırma bakanı Andrew Stephenson şunları söyledi: ‘Geçen yıl demiryolunu dönüştürmek, toplulukları bir araya getirmek ve Kuzey Santral Demiryolu ve TransPennine Güzergahı Yükseltmesi yoluyla Kuzey ve Midlands’daki yerel ekonomileri artırmak için 96 milyar sterlinlik rekor bir taahhütte bulunduk.’

Onay, konut sakinlerinin, demiryolu kullanıcılarının ve diğer paydaşların görüşlerini dikkate alan üç yıllık planlama ve kamuoyu istişaresinin ardından verildi. Kasım ve Aralık 2021’de bir kamu soruşturması yapıldı.

source= http://www.railnews.co.uk/news/2022/07/01-green-light-for-major-transpennine.html

Top