ScotRail özel sektörden ayrılırken bir dönemin sonuKamu sektörü tarafından işletilen trenler, İskoç Hükümeti ile Abellio sözleşmesinin bu sabah 02.00’de sona ermesinden sonra Mart 1997’den bu yana ilk kez İskoçya’daki iç ağa geri döndü.

RMT, Serco tarafından yönetilen Caledonian Sleeper’ın da kamu mülkiyetine geri alınmasını istedi.

National Express’in sahip olduğu ilk ScotRail franchise, o ayın sonunda faaliyete geçti, ancak Abellio, 2015’ten itibaren 12 yıllık bir sözleşmeden vazgeçmek zorunda kaldığı için tarih bugün erken saatlerde tersine çevrildi.

Devam eden performans sorunları Abellio ile İskoç Hükümeti arasındaki ilişkiyi gerginleştirdi ve Hükümet 18 Aralık 2019’da sözleşmedeki bir kırılma noktasından yararlanarak operasyonun 31 Mart 2022’de sonlandırılacağını açıkladı.

17 Mart 2021’de Hükümet, Abellio sözleşmesinin Mart 2022’nin sonunda feshedilmesinin yerine bir franchise veya doğrudan bir ödül verilmeyeceğini söyledi. Bunun yerine, ScotRail İskoç Hükümetine ait yeni bir şirket tarafından işletiliyor ve etkin bir şekilde yeniden adlandırılıyor.

RMT birliği, kalan İskoç işletme sözleşmesinin de sona ermesini istiyor. RMT genel sekreteri Mick Lynch şunları söyledi‘ ‘İç belgeler, İskoç Hükümetinin yalnızca Caledonian Uyuyanını kamu mülkiyetine sokmak için gerekli yapılara sahip olmadığını değil, bunu yapmanın sadece yaklaşık 12 hafta alacağını doğruladı.

‘RMT, İskoç Hükümetinin Serco ile bağlarını kesmesini ve acil olarak Caledonian Uyuyanını kamu mülkiyetine sokmak için gerekli düzenlemeleri yapmasını talep ediyor. Bu, İskoç yolcuları ve vergi mükellefleri için paranın karşılığını ve istikrarı sağlamanın ve tüm gelirin ücretlerle ödenmek yerine ağın iyileştirilmesine yeniden yatırılmasını sağlamanın en iyi yoludur.’

ScotRail, kamu sektörüne geri dönmüş olan üç eski ingiliz franchise’ına katılacak. Bunlar daha kuzeyde ve en son Güneydoğuda. TfW, Keolis ve Amey arasında bir ortaklık içermesine rağmen, Galler Demiryolu Taşımacılığı da kamuya ait bir operasyon haline geldi.


source= http://www.railnews.co.uk/news/2022/04/01-end-of-an-era-as.html

Top