BREAKİNG: hükümet TfL finansman anlaşmasını kabul etti

Londra için ulaşım için mali desteğin uzatılması ‘son derece zor’ görüşmelerin gün sonra hükümet ile kabul edilmiştir.

Yeni anlaşma 11 Aralık 2021 tarihine kadar devam ediyor ve en az 1,08 milyar sterlin değerinde, ancak yolcu gelirleri beklenenden düşükse artırılabilir.

Ulaştırma Komiseri Andy Byford şunları söyledi: “personelimizin Londra’yı hareket ettirmek için çok muhteşem bir şekilde çalıştığı pandemi, ücret gelirine orantısız bir şekilde güvenerek finansal modelimizin amaca uygun olmadığını gösterdi. 

-İnsanları hizmetlerimize geri çekerek geliri yeniden inşa etmek için çok çalışıyoruz ve pandemik öncesi biniciliğin yaklaşık %60’ı zaten tekrar seyahat ediyor.’

Belediye Başkanı sadık Han müzakereleri ‘son derece zor’olarak nitelendirdi. 

Dedi ki: “Londralıların ve işlerimizin yararına olduğu için hükümetle köprüler kurmaya çalıştım, ancak Londralılara karşı dürüst olmak istiyorum: istediğimiz anlaşma bu değil, ancak mümkün olan en iyi yere ulaşmak ve şehrimiz için bu önemli zamanda hayati ulaşım hizmetlerini sürdürmeye devam edebilmemiz için çok mücadele ettik.

‘Bazı son derece zorlu görüşmelerden sonra, hükümetin Londra’ya uygulamak istediği en kötü koşulları başarılı bir şekilde görmeyi başardık, bu da sadece 5 otobüs güzergahından 1’ini iptal etmek veya metro hattını kapatmak için ulaşım hizmetlerinde büyük kesintiler gerektirmekle kalmayıp, aynı zamanda Londra’nın ekonomik iyileşmesini ve ulusal iyileşmeyi de engelleyecekti.

– Hükümet hala Tfl’nin 2023 yılına kadar yılda 500 milyon sterlin daha 1 milyar sterlin gelir elde etme fırsatlarına bakması konusunda ısrar ediyor. Hükümete bunu yapmak için çok az seçenek olduğunu ve Tfl’yi Londra’ya acımasız ek önlemler almaya zorlamanın kabul edilemez olacağını açıkça belirttim. Bu yüzden uygun bir finansman kaynağını belirlemek için hükümetle çalışmaya devam edeceğim. Ancak, Londra’nın pandemiden geri döndüğü ve ücretlerden elde edilen gelirin artmaya devam ettiği için, ek ücret geliri hükümet taleplerini karşılayabileceğinden, Londralılar üzerinde herhangi bir haksız önlem almaktan kaçınabileceğimizi umuyorum.

‘TfL ayrıca sürücüsüz trenler için iş davasında bazı erken geliştirme çalışmaları yapmak zorunda kalıyor. Bununla birlikte, bakanlara, Tfl’yi Londra Metrosu’nda sürücüsüz trenler uygulamaya zorlamak için gelecekteki herhangi bir gereksinime itiraz edeceğimizi açıkça belirttim. Milyarlarca liraya mal olacak ve ülkemiz için bu kritik zamanda vergi mükelleflerinin parasının büyük bir kötüye kullanılması olacaktır.

‘Bu kısa vadeli anlaşma başka bir yapışkan sıvadır, bu yüzden önümüzdeki aylarda hükümetle birlikte çalışarak, Londralılar ve tüm ülke için hem adil hem de doğru olan TfL için daha uzun vadeli bir finansman anlaşması yapmaya çalışacağım.’

source= http://www.railnews.co.uk/news/2021/06/01-breaking-government-agrees-tfl-funding.html

Top