Gaziantep Gaziray – Gündemdeki Proje

gaziantep gaziraya kavusuyor
gaziantep gaziraya kavusuyor

Gaziantep Gaziray – Gündemdeki Proje – Gaziantep Gaziray’a Kavuşuyor; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işbirliğiyle kente yapılacak “Gaziray” projesinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ticaret, sanayi, turizm ve tarih kenti Gaziantep’te yoğun göç nedeniyle artan trafik sorununu en aza indirmek için harekete geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kent genelinde üst geçit, yol genişletme, yeni yollar, kavşak, tek yön gibi çalışmalarla trafiği rahatlatmaya çalışırken bir yanda da Gaziaray projesini yakından takip ediyor.

Gaziray İhalesi’ni Kim Kazandı

İhalesi 11 Mart 2016’da yapılan  ve yapımını  Gülermak Kolin Kalyon ortak girişim grubunun üstlendiği Gaziray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek.

Küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunuyor.

Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep’in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak.

Gaziray Ne Zaman Tamamlanacak?

2021 yılı sonunda tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor. Projenin alt ve üst yapı inşaat ihalesi 11 Mart 2016 tarihinde Ankara TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapıldı ve yapımı  Gülermak – Kolin – Kalyon ortak girişim grubu üstlendi

Gaziray 3 Etap Halinde İnşa Edilecek

Oduncular-Gar, Gar-Stadyum (yeraltı geçişi), Stadyum Başpınar olarak üç etap halinde yapılacak hattın 5 km’si yerin altından olmak üzere (Gar-Stadyum) toplam 25 kilometrelik mevcut demiryolu hattının, 7 km’si 5 hat (2 banliyö, 2 yolcu, 1 yük), 18 km’si 4 hat (2 banliyö, 2 diğer trenler) ve hat üzerinde 16 istasyon olacak şekilde yeniden inşa edilecek. Hattın uzunluğu 25 Km ve seyahat süresi 30 dakika olacaktır. Hattın maliyet, 1.5 milyar TL’dir

Gaziray Durakları

16 istasyon olacak şekilde inşa edilen Gaziray istasyonları şöyle;

 1. Başpınar
 2. OSB 3
 3. OSB 4
 4. Dolice
 5. Stadyum
 6. Beylerbeyi
 7. Otogar
 8. Kayaönü
 9. TEDAŞ
 10. Topraklık
 11. Hastaneler
 12. Gar (Ana tren istasyonu, tramvay)
 13. Göllüce Tıp Merkezi
 14. Seyrantepe
 15. Mustafa Yavuz
 16. Oduncular

Gaziray Haritası

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/11/gaziantep-gaziraya-kavusuyor/

Top