Mumbai Ahmedabad Mermi Tren Projesi

mumbai ahmedabad mermi tren projesi
mumbai ahmedabad mermi tren projesi

Mumbai Ahmedabad Mermi Tren Projesi: Mumbai Ahmedabad Mermi Tren Projesi 508.17 km uzunluğunda 12 İstasyondan oluşan Hindistan’ın ilk çok yüksek hızlı tren projesidir.

 • Proje Adı: Mumbai-Ahmedabad Hızlı Tren (Hızlı Tren) Projesi
 • Sahibi: Hint Demiryolları, Govt. Gujarat ve Govt. Maharashtra
 • Operatör: Ulusal Yüksek Hızlı Demiryolu Şirketi Sınırlı
 • Proje Türü: Çok Yüksek Hızlı Tren (Mermi Tren)
 • Proje Maliyeti: 1,10 INR Lakh Crore
 • Fonlama Deseni: Hindistan’dan ve Japonya’dan Kredi
 • Tamamlanma Hedefi: 2022 (15 Ağustos)
 • Tren Türü: Japon E5 Serisi Shinkansen Tren
 • Tren Sayısı: 35 (2022 den), 105 (2053 den)
 • Araç Kapasitesi: 10 (750 koltuk), 16 (1200 koltuk)
 • Toplam uzunluk: 508.17 km (Gujarat – 348.04 km, Maharashtra – 155.76 km ve Dadar ve Nagar Haveli – 4.3 km),
 • Toplam İstasyon: 12 (Gujarat – 8, Maharashtra – 4)
 • İşletme Hızı: Saatte 300-350 km
 • Seyir Süresi: Sınırlı duraklarla 2 saat ve tüm duraklarda durarak 2,58 saat.

Mumbai Ahmedabad Mermi Tren Projesi İstasyonları

 1. Bombay,
 2. Thane,
 3. Virar,
 4. Boisar,
 5. Vapi,
 6. Bilimora,
 7. Surat,
 8. Bharuch,
 9. Vadodara,
 10. Anand / Nadia,
 11. Ahmedabad
 12. Sabarmati

Çok Yüksek Hızlı Shinkansen (Bullet) Tren Özellikleri

Teknoloji: E5 Serisi Shinkansen, yalnızca yüksek hızda değil, aynı zamanda yüksek bir güvenlik ve konfor standardı da elde eden geleneksel raylara kıyasla bir dizi ileri teknoloji kullanmaktadır.

Trenler: E5 Serisi Shinkansen trenleri, lokomotiflere veya elektrikli arabalara kıyasla daha hafif araçların kullanılması nedeniyle hızlı hızlanma, yavaşlama ve rayda daha az hasar sağlayan elektrikli çoklu üniteler olacak. İlk başta, 15 Ağustos 2022’den itibaren 750 yolcu kapasiteli 10 araç kapasiteli toplam 35 tren çalıştırılacak. Daha sonra 1200 yolcu kapasiteli 16 araç kapasiteli trene yükseltilecektir.

Demiryolu Hattı: Shinkansen, 1.435 mm inç standart gösterge parçasını kullanır. Kesintisiz kaynaklı ray ve hareketli burun geçiş noktaları kullanılır, bu sayede katılım ve geçişlerdeki boşlukları ortadan kaldırır. Termal uzama ve büzülmeden dolayı gösterge dalgalanmalarını en aza indirmek için genleşme derzleri ile birleştirilen uzun raylar kullanılır. Balastlı ve levha izinin bir kombinasyonu kullanılır, sadece viyadükler ve tüneller gibi beton yatak bölümlerinde kullanılan levha izleri kullanılır.

Sinyalizasyon Sistemi: Shinkansen, yol kenarındaki sinyallere olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir Otomatik Tren Kontrol (ATC) sistemi kullanır. Kapsamlı bir Otomatik Tren Koruması (ATP) sistemi kullanır. Hızlı tren koridorundaki sinyalizasyon sistemi , proje fizibilite raporuna göre, ERTMS (Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi) Seviye 2 olacaktır. ERTMS, tren koruma sistemlerini standartlaştırmak için geliştirildi, Hint demiryolu ile diğer ağlarla birlikte çalışabilirliği sağlayacak

Elektrifikasyon Sistemi: Shinkansen, mevcut elektrikli dar gösterge sisteminde kullanılan 1,500 V doğru akımın sınırlamalarını aşmak için 25kV AC havai güç kaynağı kullanır. Tek motorlu taşıtların altındaki ağır aks yüklerini azaltmak için güç, tren aksları boyunca dağıtılır. Shinkansen için güç kaynağının AC frekansı 60 Hz’dir.

Düşük Aks Yükü: Shinkansen treni , gelişmiş ülkelerdeki diğer yüksek hızlı trenlere kıyasla daha düşük aks yüküne sahiptir . Bu, sivil yapıların yapımını kompakt tutmaya yardımcı olur ve ayrıca inşaat ve bakım maliyetlerini azaltır.

Güvenlik: Büyük depremlerde mermi trenlerinin otomatik olarak frenlenmesini sağlayan Acil Deprem Algılama ve Alarm Sistemi (UrEDAS) ile donatılmış Shinkansen.

Hindistan Hızlı Tren Güzergah Haritası

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/mumbai-ahmedabad-mermi-tren-projesi/

Top