BTK Demiryoluna Kadın Eli Değdi

btk demiryoluna kadin eli degdi
btk demiryoluna kadin eli degdi

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu için önemli merkez olan ve inşası hızla devam eden Kars Lojistik Merkezi’nde yaklaşık 130 kişilik ekipte tek kadın olarak çalışan mühendis İrem Nur Çetiner, büyük projede görev almanın sorumluluğunu ve mutluluğunu yaşıyor.


Memleketi Çankırı olan 24 yaşındaki İrem Nur Çetiner, Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nde eğitim gördü. Çetiner, Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Kars Lojistik Merkezi’nde 1 yıl önce firma bünyesinde raylı sistemler mühendisi olarak iş başı yaptı.

Mesleğin cinsiyeti olmaz diyen Çetiner Lojistik Merkezinde görev alan yaklaşık 130 kişi arasında tek kadın çalışan. Çetiner, yüzde 80’i tamamlanan 400 bin metrekarelik inşaat alanında iş yeleğini giyip baretini takarak inşası devam eden demiryolunda işleri takip ve kontrolünü kadın titizliğiyle yürütüyor. Erkek meslektaşlarıyla toplantılar yapan Çetiner, işçilerin yaptığı işleri de kontrol ediyor, zaman zaman da eline aldığı kaynak makinesiyle kaynak işi yapıyor.

Çetiner, demiryolu işinin zor olduğunu ancak kadınların da bu işi yapabileceğini vurgulayarak, Kadın istedikten sonra her işi yapabileceğini belirterek, burada günümüz rayların ve traverslerin yerleştirilmesi, raylara beton dökülmesi, demir bağlanması gibi işlerle ilgilenmekle geçiyor, burada tek kadın olduğum için el üstünde tutuluyorum , Temmuz 2020’de açılması planlanan Kars Lojistik Merkezi’nde iş bitikten sonra başka projelerde görev almayı hedefliyorum diye konuştu.

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/btk-demiryoluna-kadin-eli-degdi/

Top