Bölge İçin Değil, Ülke için Samsun Sarp Demiryolu

bolge icin degil ulke icin samsun sarp demiryolu
bolge icin degil ulke icin samsun sarp demiryolu

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Levent Yıldırım, “Samsun Sarp Demiryolu ülke açısından, bölge açısından daha ivedilik taşıyan bir projedir. Bölgeye bir demiryolu yapılacaksa bu Samsun Sarp Demiryolu olmalıdır” dedi.

“BURASI TRANSİT YOL”


Ordu TSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, Gümüşhane TSO Başkanı İsmail Akçay’ın “Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve devam edecek demiryolu hattı en doğru hat ve güzergahtır” açıklamasına cevap verdi. Doğu Karadeniz ve Türkiye için Samsun-Sarp Demiryolu’nun daha önemli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Burası transit bir yoldur. Samsun’dan Sarp’a kadar da ciddi bir turizm potansiyeli, bunun yanında bir de ticari potansiyel var. Bunu göz ardı edipte yorumlamak bana mantıklı gelmiyor” diye konuştu.

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU EN ACİLİ

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nin Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden ziyade Türkiye için önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Bölgeye yapılacak olan demiryolları arasında hangisinin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir deniliyorsa, bu Samsun-Sarp Demiryolu Projesi olmalıdır. Gönül arzu eder ki her yerde bu tarz projeler hayata geçirilsin. Doğu Karadeniz’in ciddi bir potansiyeli var. Bu kapsamda bölge turizminin gelişmesi, ticaretinin derinlik kazanmasında Samsun-Sarp daha acil bir projedir” ifadelerinde bulundu.

BAĞLANTILAR DAHA SONRA DA YAPILABİLİR

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi’nden önce ek bağlantıların yapılmasının doğru olmayacağını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: “Çünkü devletimizin imkanları kısıtlıdır. Devletimizin imkanlarını doğru kullanmak çok daha akılcı olacaktır. Dolayısıyla da Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, Trabzon-Erzincan-Gümüşhane Projesi’nden daha öncelikli yapılması gereken bir projedir. Ek bağlantılar daha sonra da yapılabilir. Bu nedenle bir an önce hem ticaret odaları hem de devletin bakanlıkları bu konu da gerçekten seferber olmalıdır.” (Mustafa Kırlak – Ordu Olay)

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/bolge-icin-degil-ulke-icin-samsun-sarp-demiryolu/

Top