Ankara Garı’nda 163.Yıl Coşkusu

ankara garinda yil coskusu
ankara garinda yil coskusu


TCDD’nin 163. Kuruluş Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında TCDD ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası işbirliği ile organize edilen konser dizisinin ilki Ankara Garı’nda gerçekleştirildi.


TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Çağlar ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Akben’in katılımlarıyla gerçekleşen konsere demiryolcular ve halkımız büyük ilgi gösterdiler.

Çağlar, yakın zamanda kaybedilen görev şehidi makinistler Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtsever’i rahmet ve minnetle andıklarını kaydettiği konuşmasında şunları kaydetti;

“23 Eylül 1856’da İzmir-Aydın hattının inşasıyla başlayan Türk demiryollarının 163. kuruluş yıl dönümünü kutluyor olmanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.”

TCDD’nin sadece bir demiryolu kuruluşu değil aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği karargâh konumunda olduğunu vurguladı. Çağlar, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları sadece bir demiryolu kuruluşu değildir aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği karargâh, kitabı olmayan köyde kütüphane hatta okul, biilaç kırsalda hastane, gurbetten gelen mektubu taşıyan bir kara tren, Anadolu’yu Akdeniz’den dünyaya açan bir liman, Asya ve Avrupa’yı denizin altından birleştiren bir tünel, deniz aşırı ülkelere gidecek malların depolandığı stratejik bir merkez, kıtaları birbirine bağlayan yüksek hızlı demirağlar ve niceleridir.”

“Demiryolları bu ülkeyi uygarlık ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir” diyerek demiryollarının önemini vurgulayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğündeki bu yürüyüşte demiryolu aşkını yüreklerinde hissederek çalışan tüm mesai arkadaşlarıma ve tüm yolcularımıza teşekkür ediyorum.”

Çağlar, “Teşekkülümüzün 163. Kuruluş yıl dönümü coşkusunu yakın tarihte sefere koyduğumuz ve Ankara-Kars güzergâhında bulunan tüm şehir ve kasabaların güzelliklerini sunmakta olan Turistik Doğu Ekspresi’nin güzergâhındaki şehirlerimizde bir dizi konserler vererek halkımızla beraber yaşayacak ve yaşatacağız. Teşrifleri için İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarına teşekkür ediyor, yüreğinde demiryolu sevgisi taşıyan halkımızın ve demiryolcuların bu kutlu gününü tekrar tebrik ediyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, turne kapsamındaki konserlerini 28 Eylül’e kadar sırasıyla Erzincan, Erzurum, Kars ve Sivas Divriği’de yineleyecek.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.
Kaynak= https://rayhaber.com/2019/09/ankara-garinda-163-yil-coskusu/

Top