Bilecik’te YHT Hattında Tren Kazası, 2 Makinist Hayatını Kaybetti

bilecikte tren kazasi makinist hayatini kaybetti
bilecikte tren kazasi makinist hayatini kaybetti


Bilecik’te kılavuz trenin tünelde raydan çıkması nedeniyle iki makinist yaşanan kazada hayatını kaybetti.


Ankara’dan yola çıkıp Eskişehir- Alifuatpaşa – Eskişehir Yüksel Hızlı Tren (YHT) hattını kontrol amacıyla ilerleyen 68059 nolu elektrikli kılavuz lokomotif, dönüş yolunda (Alifuatpaşa-Eskişehir) Km.216+145’de, saat 06.08’de Bilecik merkeze bağlı Ahmetpınar köyü sınırları içindeki tünelde raydan çıkarak duvara çarptı.

İhbar üzerine bölgeye jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Kazada, kılavuz trenin makinistleri Sedat Yurtsever ve Recep Tunaboylu hayatını kaybetti.

İstanbul-Konya ve İstanbul-Ankara hatlarının geçici olarak kapatıldığı, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, lokomotifin, Eskişehir ile Sakarya’daki Ali Fuat tren durakları arasında günlük olarak sabah saatlerinde YHT hattını kontrol eden bir kılavuz tren olduğunu söyledi.

Kazanın ardından yapılan ilk tespitlere değinen Şentürk, şunları kaydetti: “Lokomotifimiz maalesef sınırlarımız içinde, saatte 30 kilometre ile gitmesi gereken yere biraz daha hızlı girip kontrolden çıkmış, raylardan çıkarak tünel girişinde duvara çarpmış. Bu şekilde 200 metre kadar sürüklenmiş. Maalesef lokomotifte bulunan iki makinistimiz vefat etti. AFAD, jandarmamız, hızlı tren ekibimiz tünelden cesetleri çıkardı, ailelerinin bulunduğu Eskişehir’e intikal ettirdiler.”
Kaynak= https://rayhaber.com/2019/09/bilecikte-tren-kazasi-2-makinist-hayatini-kaybetti/

Top