Demiryollarının Doğduğu Şehirde TCDD Rüzgârı

Ali İhsan Uygun
Ali İhsan Uygun

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un Raillife dergisinin Mayıs ayı sayısında “Demiryollarının Doğduğu Şehirde TCDD Rüzgârı” başlıklı yazısı yayımlandı.

İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR APAYDIN’IN YAZISI

İki yılda bir düzenlenen ve konusunda dünyanın en büyük 3. demiryolu fuarı olan “Eurasia Rail Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı”nın 8’incisini ilk kez İzmir’de gerçekleştirildi. Ülkemizdeki demiryolu sektörünün öncü ve milli kuruluşu olarak Bağlı Ortaklıklarımız ve iştirakçi şirketlerimizle büyük destek verdiğimiz fuarın İzmir’de düzenlenmesi ülkemiz ve demiryollarımız açısından ayrı bir anlam taşıyor.

Düşmana ilk kurşunun atıldığı, son düşmanın denize döküldüğü, dağlarında çiçeklerin açtığı, güzelliğine güzellik katan Efes ile Bergama’yı koynunda saklayan, Ege’nin incisidir İzmir… Akşam güneşinin farklı battığı, kaptanların gemileri konağına bağladığı İzmir, çelik rayların Anadolu topraklarıyla ilk tanıştığı, Türk demiryollarının 162 yıllık hikâyesinin yazılmaya başlandığı kadim şehrimizdir.

“İzmir, Demiryollarının Doğduğu Şehir” temasıyla gerçekleştirdiğimiz fuara yerli ve yabancı firmaların ilgisi ve yerli firmalarımızın sayısındaki artıştan dolayı büyük memnuniyet duyduk. TCDD standımızda yerli ve yabancı konuklarımızı ağırlayarak, önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Fuar süresince gerçekleştirilen, sektörümüzdeki önde gelen kuruluşların yöneticileri ve akademisyenlerin katıldığı paneller, deneyimlerin ve erişilen teknolojilerin paylaşılması konusunda büyük fayda sağladı.

Geçmiş yıllardan farklı olarak, bu yılki Eurasia Rail fuarı-nı diğer etkinliklerimizle zenginleştirdik. Selçuk ilçemizde “Güneş Enerji Santrali”nin açılışını gerçekleştirirken, Çamlık istasyonumuzda kurulumu tamamlanan “Yerli Sinyalizasyon Sistemi”nin deneme işletmesini başlattık. Tarihi Alsancak Garı’nın otantik ortamında gerçekleşen “Piyanist Tuluyhan Uğurlu Konseri”, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzemizdeki “TCDD Türk Halk Müziği Korosu Konseri” ile Selçuk-Çamlık arasındaki “Buharlı Tren Nostaljisi” davetlilerin büyük beğenisini kazandı. Ülkemizi geleceğe taşıyacak demiryolu projelerimize hız kesmeden devam ederken, sosyal ve kültürel etkinliklerimiz de de devam edecek.

İyi yolculuklar…

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/demiryollarinin-dogdugu-sehirde-tcdd-ruzgari/

Top