JAPONYA’DA KARBON FİBER BOJİLER KLASİK BOJILERİN YERİNİ ALIYOR

JAPONYA’da iki vagonlu A Serisi 7200 elektrikli çoklu ünitelerde Kawasaki’nin ürettiği çevre dostu yenilikçi bojiler test aşamasında kullanılmaya başladı.  JR Şikoku en YOSAN ve Dosan hatlarında test edilmeye başlanan yeni bojiler ağırlık tasarruf ederek enerji maliyetini azaltıyor.

bogies

efWING boji tasarımında yüksek mukavemetli hafif karbon fiber parçalar çelik parçaların yerini alıyor. Bunun yanı sıra yaprak şekilli çelik sustaların yerine ise CFRP sustalar kulllanılıyor. Bu sayede önemli bir ağırlık ve enerji tasarrufu sağlanmış oluyor.kaw2kaw1

Ayrıca CFRP yayların kullanımı ile raylardan gelen sarsıntılar vagon üzerine bir btün olarak yayılması sağlanarak vagonun bir bütün partikül gibi esnemesi sağlanmış oluyor. Bu sayede stabil bir sürüş sağlanarak deray riski de minimize edilmiş oluyor.

drail

 

CFRP nedir?

Karbon fiber takviyeli plastik veya karbon fiber takviyeli polimer (CFRP ya da CRP) güçlü, hafif ve pahalı bir çeşit kompozit malzeme,fiber-takviyeli polimerdir. Fiberglas’a (cam takviyeli plastik) benzer şekilde, bu kompozit yapı içindeki güçlendirici malzeme ile, karbon fiber, anılır. Polimer için en çok epoksi kullanılsa da, polyester, vinil ester ya da naylon gibi başka maddelerin de kullanıldığı görülebilir. Kevlar veya alüminyum yapılarında karbon, cam gibi diğer güçlendiricilerle birlikte kullanılır. Grafit takviyeli polimer ya da grafit fiber takviyeli polimer(GFRP) terimleri de karbon fiberle takviye edilmiş bu tür yapıları nitelemek için kullanılabilmektedir. Cam fiber takviyeli malzemelerin de GFRP olarak tanımlanabilmesi ve karışıklık yaşanması nedeniyle bu isimlendirme çok sık görülmez. Bazı ürün tanıtımlarında ise kısaca grafit fiber denilebilmektedir.

Uzay araçları ve otomotivde birçok uygulaması olan karbon destekli polimerler, güç-ağırlık oranının önemli olduğu yelkenliler ile son dönem bisiklet ve motosikletlerinde kullanılmaktadır. Gelişen üretim teknikleri ile birlikte maliyetlerin azalması bu malzemelerin dizüstü bilgisayarlar, balık oltaları, okçuluk sporu ekipmanları, raketler, telli müzik aletleri, Golf ekipmanları gibi çok çeşitli alanlarda uygulamaların görülmesine imkan tanımaktadır.

CRFP Kaynak: wikipedia.org

Top