HEMZEMİN GEÇİT KAZALARI DURDURULAMIYOR

Son günlerde yaşanan hemzemin geçit kazalarına dün gece bir yenisi daha ne yazık ki eklendi. geçtiğimiz cuma Manisa’nın Alaşehir İlçesinde yaşanan kazada 6 kişi vefat edip 22 kişi de yaralanmıştı. Niğde’nin Bor İlçesinde hemzemin geçitte, dün gece yük treni ile servis minibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

NiğdeEdinilen bilgiye göre, Bor Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasının işçilerini taşıyan Feridun Çölbeyi (54) yönetimindeki 51 EK 704 plakalı servis minibüsü, İftiyan Mahallesi mevkinde hemzemin geçitten yolun karşısına geçmek isterken, Niğde’den Adana istikametine giden yük treni ile çarpıştı.

Kazada minibüste bulunan Mehmet Varışlı (33), Ruşen Yılmaz (52) ve Orhan Kızıl hayatını kaybederken; minibüs sürücüsü Feridun Çölbeyi ile Murat Tekin (47), Murat Yiğin (46), Yaşar Yalçın (27), Birol Öztürk (31), Lokman Balarban (23), Arif Karataş (23), Osman Aruk (42), Elvan Arı (42), Serkan Kahraman (28) ve Alaaddin Altınöz yaralandı. Yaralılar Bor ve Niğde Devlet Hastanelerinde tedavi altına alındı.

Kaza nedeniyle Niğde-Adana Demiryolu bir süreliğine ulaşıma kapatıldı.

TCDD’den yapılan açıklamaya göre ise;

“saat 00.25 sıralarında 23420 numaralı yük treninin Kayseri-Ulukışla arasındaki Bor-Bereket istasyonları arasındaki seyri sırasında 51 EK 704 plakalı aracın Niğde’ye 16 kilometre mesafedeki otomatik bariyerli hemzemin geçide bariyer kolları kapanırken girmesi sonucu hemzemin geçit kazası meydana geldiği ifade edildi.

Kazada araçta bulunan 5 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin yaralandığının belirtildiği açıklamada, “Kazanın meydana geldiği hemzemin geçit otomatik bariyerli, flaşörlü ve çanlı olup işaretlemeleri tamdır. Kaza sonrası yapılan incelemede otomatik bariyer, flaşör ve çan sisteminin muntazam çalıştığı tespit edilmiştir. Kaza nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, tüm sürücülerimizi hemzemin geçitleri kullanırken işaretlere ve kurallara uymaları ve dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi.” denildi.

Hava sıcaklıklarının artması ve tarım mevsiminin en yoğun olduğu dönemde özellikle tarım işçilerinin taşınması sırasında hemzemin geçit kazaları artış gösteriyor.

 

Top