Demiryolu anlaşmazlığı olarak adlandırılan yeni grevler devam ediyor

ASLEF üyeleri, 12 Eylül’de 15 operatörlerinde ödeme konusunda greve gidecekler ve İngiltere’deki demiryollarına yeni bir kesinti turu getirecekler. İskoçya ve Galler’deki şehirlerarası hizmetler de etkilenecek.Büro ve yönetim kademelerinde çalışan TSSA üyeleri de 26 Eylül öğlen saatlerinden itibaren 24 saat boyunca dokuz operatörden ayrılıyor.

ASLEF, tren sürücülerinin yüzde 96’sını temsil ettiğini söylüyor.

Birliğin genel sekreteri Mick Whelan şunları söyledi: ‘Bir kez daha yolcuların rahatsız olacağı için üzgünüz.Çünkü greve gitmek istemiyoruz – temel bir insan hakkı olmasına rağmen emeğimizi geri çekmek her zaman bir sendika için son çaredir – ama tren şirketleri elimizi zorladı.

-Tren sürücülerinin reel ücret kesintisi yapmasını istiyorlar – bu yıl geçen yıl olduğu kadar sıkı çalışmak için, ancak yüzde 10 daha az.

Çünkü enflasyon şu anda çifte rakamlarda ve bazı tahminlere göre çok daha yüksek seviyelere gidiyor ve yine de tren şirketleri bize hiçbir şey teklif etmedi. Ve bu, İngiltere’yi hareket ettiren tren sürücüleri için – ülke çapında kilit işçiler ve mallar – pandemi boyunca ve 2019’ten bu yana maaş artışı yaşamamış olanlar için.‘Büyük karlar elde eden ve ceo’larına muazzam maaşlar ve ikramiyeler ödeyen şirketlerin, üyelerimizin yaşam maliyetindeki artışa ayak uydurmalarına yardımcı olmak için uygun bir ödeme teklifi yapmalarını istiyoruz.

Bu yüzden bugün şirketleri doğru olanı yapmaya çağırıyoruz – iyi olanı – ve üyelerimizin kabul edebileceği bir teklifle müzakere masasına geri dönüyoruz.’Etkilenen şirketler Avanti West Coast, Chiltern Demiryolları, CrossCountry, Greater Anglia, Great Western Demiryolu, Hull Trenleri, LNER, Londra Yer Üstü, Kuzey Trenleri, Güneydoğu, TransPennine Express ve West Midlands Trenleridir.

ASLEF, 30 Temmuz ve 13 Ağustos’ta dokuz operatöre grevler düzenledi, ancak şimdi üç tane daha – Chiltern Demiryolları, Northern ve TransPennine Express’te oy çoğunluğu elde etti.

Ancak, DB Cargo, Eurostar, Freightliner Heavy Haul, Freightliner Intermodal, GB Railfreight, Merseyrail, MTR Elizabeth line, PRE Metro Operations (Stourbridge Town şubesini işleten) ve Scotrail’de ücret artışları konusunda anlaşmaya varırken, Doğrudan Demiryolu Hizmetleri ve Galler’e Ulaşım ile görüşmeler sürüyor.

Colas’taki sendika üyeleri şu anda bu şirketten bir teklif almayı düşünüyor.26 ve 27 Eylül tarihlerinde 24 saat sürecek TSSA grevi, Network Rail Genel Notlarını (5-8 Bantları) ve Denetleyicileri, Avanti West Coast, c2c, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway, LNER ve Güneydoğu’yu etkileyecek.

Sendika, 18 ve 20 Ağustos’ta bu şirketlerde yürüyüşler düzenlemişti bile.TSSA genel sekreteri Manuel Cortes şunları söyledi: ‘Grant Shapps’ın ölü eli ne yazık ki DfT tren işletme şirketlerinin gözden geçirilmiş, anlamlı bir teklifte bulunmalarını engelliyor.

-Açıkçası, ya sendikamızla müzakere masasının karşısına oturuyor ya da demiryolu patronlarının geçmişte olduğu gibi bizimle özgürce müzakere etmelerine izin vermek için yoldan çıkıyor.

‘Mevcut çıkmazın nedeni tam olarak Shapps’ın kapısında yatıyor ve yolcular beceriksizliği ve uzlaşmazlığı için yüksek bir bedel ödüyorlar.

‘Network Rail ile müzakerelerin sürdüğü ve çözüme yönelik uçurumun daraldığı gerçeğini memnuniyetle karşılıyorum.

Bir sonraki grevimizi engellemek için anlaşma yapılıp yapılamayacağını zaman gösterecek.’En son ASLEF oy pusulalarının sonuçları 25 Ağustos’ta açıklandığında, Demiryolu Dağıtım Grubu şunları söyledi: ‘Halkımıza maaş artışı sağlamak istiyoruz, ancak bt sendikalarını finanse etmek için gelirinin yüzde 20’sini kaybeden bir endüstri olarak uyum sağlayabileceğimizi veya gerileyebileceğimizi kabul etmeliyiz.

‘Yolcularda ve işletmelerde daha fazla aksamaya neden olmak yerine, ASLEF liderliğini yeni seyahat modellerini karşılamak, dakikliği artırmak ve halkımız için parlak, uzun vadeli bir gelecek sağlamak için hizmetlerimizi değiştirebilmemiz için görüşmelere devam etmeye çağırıyoruz.

’Ulaştırma Bakanlığı şunları söyledi: ‘Bu yaz dokuzuncu kez sendika liderleri yapıcı görüşmeler yerine kendi kendini yitiren grev eylemini seçiyorlar, sadece bu hizmetlere güvenen milyonlarca insanın hayatını bozmakla kalmıyor, demiryollarının geleceğini ve kendi üyelerinin geçim kaynaklarını tehlikeye atıyorlar.

‘Bu reformlar demiryolu ağımızın acilen ihtiyaç duyduğu modernleşmeleri sağlıyor, demiryolunun geleceği için elzemdir ve gerçekleşecektir.

Grevler bunu değiştirmeyecek.’ source= http://www.railnews.co.uk/news/2022/09/01-new-strikes-called-as-rail.html

Top