25 milyon sterlinlik hava koşullarına maruz kalan demiryolunu kurtarma planı

Hava durumu kurtarmak için £25m planı demiryolu hırpalanmış

Sadece son iki yılda beş büyük iniş tarafından engellenen Galler sınırlarındaki bir demiryolunu kurtarmak için 25 milyon sterlinlik bir planın detayları yayınlandı. Lydney üzerinden Newport ve Gloucester arasındaki hat Severn Haliç’in yanından geçiyor. Aşırı hava koşulları demiryolunu defalarca kapattı ve 200.000’den fazla treni geciktirdi. Hat sadece Newport ve Gloucester’ı birbirine bağlamakla kalmıyor, aynı zamanda güney Galler, İngiltere’nin batısı, midlands ve kuzey arasında seyahat eden trenler için hayati bir bağlantı sağlıyor. Yolcu hizmetlerinin yanı sıra çelik, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda taşıyan haftada 43 yük treni de görüyor. Çalışmaların önümüzdeki yaz başlayacağını ve çil yavrusu gibi malzeme 30.000 tondan fazla kaldırılması yer alacak. Daha sonra 5 km boyunca son teknoloji ürünü bir örgü ve cıvata sistemi kurulacak, kaya yüzeyini stabilize edecek ve daha fazla yer kaymasını önleyecektir. 

Bakan, Aberdeen-Central Belt iyileştirmeleri için hazırlıkları görüyor

İskoç ulaştırma bakanı Graeme Dey, Aberdeen’den Merkeze Kemer Geliştirme Projesinde kendisi için ilerleme kaydediyor. Dün Aberdeen’i ziyaret etti ve jeolojik araştırmalar için yer sondaj kulelerinin kullanıldığı yerdeki mühendislerle konuştu. Bunlardan elde edilen veriler, İskoç Hükümeti tarafından finanse edilen bir projede, kuzey doğu İskoçya ile merkezi kuşak arasındaki demiryolunu iyileştirme önerilerini geliştirmek için kullanılacaktır. Bay Dey şunları söyledi: ‘Bu proje Aberdeen ve daha geniş Kuzey Doğu bölgesi için hayati önem taşıyor, bu yüzden ekiple tanışmak için gelebildiğim için çok memnun oldum. İskoçya’daki yolcu demiryolunu 2035 yılına dek karbondan arındırmaya olan bağlılığımız göz önüne alındığında, ekoloji araştırmaları da dahil olmak üzere bazı çalışmaların zaten devam ettiğini duymak harika. Yakın gelecekte takımı görmek için geri dönmeyi dört gözle bekliyorum.’

Dijital yükseltme bu hafta sonu devam ediyor

Network Rail ve Great Northern, hafta sonu boyunca Moorgate hattında ray ve sinyalizasyonun yenilendiği büyük bir yükseltme projesine devam edecekler. Banliyö Hertfordshire istasyonlarından gelen trenler yarın ve Pazar günleri King’s Cross’a yönlendirilecek. İngiltere’deki ilk ana hat dijital demiryolunu oluşturma projesinde yaz boyunca büyük ilerleme kaydedildi ve Great Northern, dijital sinyallemeli bir treni başarıyla test etti.

Bristol şeması ileriye doğru hareket ediyor

Network Rail, Bristol Temple Meads’de yeni bir giriş oluşturmak için ilk çalışma aşamasını ‘önemli ölçüde’ tamamladığını ve şehrin doğusuna ve yeni Temple Quarter İşletme Bölgesine bir geçit sağladığını söyledi. Network Rail’in mühendisleri ve müteahhitleri BAM Nuttall, platform 15’in altındaki zemine 20 metreden fazla 18 beton kazık yerleştirdi.

Eski sinyal kabloları yeni oyun alanı yapıyor

Çocuklar demiryolunda oynamaya karşı haklı olarak uyarılır, ancak demiryolu onlarla oynamaya geldiğinde çok farklı bir hikaye. Londra’nın güneydoğusundaki bir kreş ve ilkokuldaki genç öğrenciler şimdi geri dönüştürülmüş sinyal kablolarından yapılmış yeni bir oyun alanının tadını çıkarıyorlar. Ashford’daki Network Rail ve Seva Rail tarafından geliştirilen proje, Grinling Gibbons okulu’ndaki küçük çocuklar için renkli bir oyun alanı ile sonuçlandı. Network Rail ve Seva personeli, trambolin, tırmanma çerçevesi ve daha fazlasıyla yeni bir oyun alanı oluşturulmasına yardımcı oldu ve ayrıca okulun önünde kauçuk zeminli bir oyun alanı geliştirdi.

source= http://www.railnews.co.uk/news/2021/10/01-25m-plan-to-save-weatherbattered.html

Top