Samsun Sivas Demiryolu Büyük Tasarruf Sağlayacak

samsun sivas demiryolu buyuk tasarruf saglanacak
samsun sivas demiryolu buyuk tasarruf saglanacak

Samsun Sivas Demiryolu Büyük Tasarruf Sağlayacak; AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, yolcunun yanı sıra yük taşımacılığı da yapılacak olan Samsun-Sivas-Kalın demiryolu hattının bu ay içerisinde yeniden hizmete açılacağını belirterek, “Yaklaşık 9 buçuk saatlik yol bu çalışmalardan sonra 5 saate inecek. Zamandan ve yakıttan çok büyük tasarruf yapılacak” dedi

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün temelini atarak açılışını yaptığı 88 yıllık Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattında, 4 yıl önce Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile başlatılan modernizasyon çalışmaları halen devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB) hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük proje olma özelliğini taşıyan demiryolu hattının üzerinde yenilenen raylarda deneme sürüşleri hergün yapılıyor. Karadeniz’in Anadolu’ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas (Kalın) hattı ile yolcunun yanı sıra bölgedeki limanlardan yük taşımacılığı yapılacak.

KAPASİTE ARTACAK

Yapılan modernizasyon çevresinde ulaşım hızı 60 kilometreden 100 kilometreye çıkacak olan hattın günlük tren kapasitesi 21’den 54’e, yıllık yolcu kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, yük trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkacak. Seyahat süresinin 9.5 saatten 5 saate düşeceği güzergahta, ayrıca hemzemin geçitler otomatik bariyerli hale getirilirken, peronlar engelli erişimine uygun olarak AB standartlarında iyileştirildi.

AB FONUYLA YAPILIYOR

Samsun-Kalın Demiryolu hattı için 4 yıl önce AB hibe fonları desteği ile modernizasyon projesi hazırlandı. Proje ile 40 tarihi köprü restore edilerek, 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, travers, balast, makas üst yapısı değiştirildi.

KASIM’DA AÇILACAK

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, “Modernizasyon çalışmaları esnasında bölgemizin coğrafi şartlarından kaynaklı olarak, birtakım güçlükler yaşandı. Yaşanan bu sorunlar da hattın hizmete girme sürecini uzattı. Ekipler 7/24 çalışarak, hattın bir an önce hizmete girmesi için mücadele veriyor. Edindiğimiz son bilgiye göre, Kasım içerisinde hat yeniden hizmete açılacak. Yaklaşık 9 buçuk saatlik yol bu çalışmalardan sonra 5 saate inecek. Zamandan ve yakıttan çok büyük tasarruf yapılacak” demişti.(Dilber Bahadır, Yasin Yıldız – Samsun Gazetesi)

Samsun Sivas Demiryolu Haritası

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/11/samsun-sivas-demiryolu-buyuk-tasarruf-saglayacak/

Top