İstanbul Havalimanı Metrosu Ne Zaman Açılacak..? İşte O Tarih

istanbul havalimani metrosu ne zaman acilacak iste o tarih
istanbul havalimani metrosu ne zaman acilacak iste o tarih

İstanbul Havalimanı Metrosu’nun 2020’nin ikinci yarısında tamamlanacağı bildirildi. Konu ile ilgili açıklamayı İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu yaptı.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu İstanbul Havalmanı – Gayrettepe Metro hattının 2020 yılının ikinci yarısında sonbahar dönemine kadar tamamlanacağı müjdesini verdi. İstanbul Havalmanına ulaşımda zorluk çeken İstanbullular için büyük bir kolaylık sağlayacak.

İSTANBUL METROSUNUN ENTEGRE OLACAĞI HATLAR

Çalışmaların hız kesmeden devam ettiği İstanbul Mertrosunun entegre olacağı hatlar şöyle;

M2: Hacıosman-Taksim-Yenikapı hattına aktarma yapılabilecek. Bu sayede Sarıyer, Maslak, Etiler, Hisarüstü, Mecidiyeköy, Şişli, Nişantaşı, Taksim, Şişhane, Unkapanı, Fatih, Vezneciler, Beyazıt, Laleli ve Yenikapı’ya gitmek mümkün olacak.

Metrobüs hattına aktarma yapılabilecek. Bu sayede Kadıköy’den Beylikdüzü’ne kadar metrobüs hattı üzerinde bulunan duraklara ulaşmak mümkün olacak.

Bildiği üzere İstanbul Havalimanı birden fazla etaptan oluşan dev bir proje. Tüm etaplar hizmete girdiğinde farklı terminal binalarında birden fazla metro istasyonu olacağı düşünülüyor.

Şu an için metro inşaatı bittiğinde, hizmet veren ilk terminale Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz ve Göktürk’ten metro ile ulaşılabilecek.

GAYRETTEPE İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTI UZUNLUĞU

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattı 32 kilometre uzunluğa sahip olacak. Metro hattında aralarında Kemerburgaz, Göktürk ve İhsaniye istasyonlarının da bulunduğu toplam 8 istasyon bulunacak. 32 KM uzunluğundadaki hat ile Gayrettepe’yi 3. havalimanına bağlayacak olan raylı sistem tamamlandığında iki semt arası yolculuk 32 dakikaya inecek.

GAYRETTEPE İSTANBUL HAVALİMANI METRO DURAKLARI

• Gayrettepe Metro Durağı
• Kağıthane Metro Durağı
• Hasdal Metro Durağı( Güzergaha yen eklendi)
• Kemerburgaz Metro Durağı
• Göktürk Metro Durağı
• İhsanye Metro Durağı
• İstanbul Havalmanı Metro Durağı

İSTANBUL RAYLI SİSTEMLER HARİTASI

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/11/istanbul-havalimani-metrosu-ne-zaman-acilacak-iste-o-tarih/

Top