İşte Bitmeyen Hızlı Tren Projelerinde Son Durum

iste bitmeyen hizli tren projelerinde son durum
iste bitmeyen hizli tren projelerinde son durum

İşte Bitmeyen Hızlı Tren Projelerinde Son Durum ; Türkiye’yi baştan aşağı saran ve uzağı yakın eden demiryolu çalışmaları, ülke genelinde kısa bir süre önce başlamıştı. Birçok ilde farklı zamanlarda başlayan projeler ya yarım kaldı ya da ertelendi. Demiryolu projelerin ne zaman sona ereceği de belli değil.


Türkiye, hızlı tren teknolojisi ile kısa bir süre önce tanışmıştı. Üzerinden çok uzun zaman geçmese de Türkiye, kısa sürede yeni teknolojiye uyum sağladı. Bu süre zarfının sonunda Türkiye’yi doğudan batıya birbirine bağlayan pek çok demiryolu projesi geliştirilmiş; çoğu başarıyla tamamlanmışken, bir kısmı da maalesef yarım kalmıştı. Yıllar önce temeli atılan Karaman Hızlı tren projesi ve Bursa Hızlı tren projesi, siyasetçiler tarafından verilen vaatlere göre çoktan bitmiş olması gerekiyordu. Peki, 2020’de faaliyete geçmeye hazırlanan Ankara – Sivas ve 2023’de faaliyete geçmeye hazırlanan Ankara – İzmir demiryolları ne durumda? Bu sene sonunda faaliyete geçmiş olması gereken Bursa – Bilecik ve Konya – Karaman demiryolları ne durumda? İşte bir okurunun Kocaeli Denge Whatsapp İhbar Hattı ile paylaştığı detaylar…

BURSA BİLECİK HIZLI TREN PROJESİNDE SON DURUM

Bursa Bilecik Demiryolu: 105 km uzunluğundadır.. Bilecik istasyonundan, Bursa’nın; Ankara, İstanbul, Sivas ve daha sonra ‘da Karsa YHT irtibatı sağlanacaktır. Temel atma töreni 2012 yapıldı. Bülent Arınç’a ait  açıklamalar da aşağıdadır.

YATIRIM DURDU

2012 yılında Bülent Arınç, “Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi”nin ilk adımı olan Bursa-Yenişehir hattının Bursa-Mudanya yolu Balat mevkisinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de katılımıyla düzenlenen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu mutlu günde burada olmaktan dolayı mutlu ve sevinçli olduğunu söyledi. Burada bir hasretin sona erdiğini ifade eden Arınç, bu projenin müteahhitle yapılan protokolünün geçen yılın son günü, 31 Aralık 2011 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde imzalandığını, bunun üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: “Peki bu bir yıl içinde hiçbir şey yapılmadı da bugün mü başlanıyor- Hayır. Bu bir yıl içinde demir yollarımız müteahhit yüklenici firma, çok şeyler yaptılar. Tünellere başlandı, bir kısmı bitirildi. Şu kadar tünel, şu kadar viyadük, bu kadar köprü bu kadar üst geçit, tek tek saymayacağım. Çok kapsamlı bir çalışma, her şeyi yaptılar, bugün belki orta noktasındayken, artık bunun istasyonlarından birisinde de hayırlısıyla adını koymak gerekiyordu. Biz de bunu yapıyoruz.

GAYRETLE ÇALIŞIYORLAR

Çok şükür demir yollarımız, yüklenici firmalar, hükümetimiz bu hızlı trenin Bursa’ya bir an önce gelmesi konusunda bütün gayretleriyle çalışıyor, biz de onlara her zaman teşekkür ediyoruz. 2023 vizyonu Türkiye için ne kadar önemliyse Bursa için de o kadar önemlidir. Seçimlerden hemen önce 100 projeli bir açıklamamız olmuştu, kısa, orta vadeli ve 2023 vadeli Bursa için neler yapılabileceğini Bursa’nın milletvekilleri olarak taahhüt etmiştik. Şüphesiz bunlardan en prestijli olanın YHT’nin Bursa’ya gelmesi ve Bursa bağlantısıyla Anadolu’nun pek çok iline ulaşmasıdır.

YHT UZAKLARI YAKIN EDECEK

Konforlu bir seyahat ile uzakları yakın etmek inşallah YHT ile ile mümkün olacak. Dolayısıyla Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul ve diğer bağlantılarımızın Bursa’nın en büyük ihtiyacı olan ulaşım konusundaki en önemli adımı saydığımız YHT’de başarılı bir noktadayız. Bu başarılı noktaya gelen bütün arkadaşlarımı teşekkür ediyorum.”

KONYA KARAMAN YHT PROJESİNDE SON DURUM

Konya Karaman: Konya Karaman Hızlı Tren Projesi mesafeleri kısaltacak Konya Karaman hızlı tren hattının tamamlanmasıyla Karaman’dan Konya’ya 40 dakika, Ankara’ya 2 saat 10 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek. Temeli 2014 mart ayında atıldı. EN 2016 yılında bitirileceği açıklanmıştı. Halen deneme seferlerine başlanmadı.

BU YIL SONU BİTECEK

Tarih: 16 Mayıs 2015… Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, katıldığı bir televizyon programında, ulaştırma projelerini anlattı. Hızlı trenle ilgili Güneydoğulu vatandaşlara müjde veren Elvan “Konya’dan Karaman’a kadar olan hızlı tren projesini yapıyoruz, bu yıl sonu itibarıyla bitireceğiz. Karaman’dan Mersin’e iniyoruz ki, bunun da yapım çalışmalarına başladık. Mersin’den Adana’ya, Adana’dan Gaziantep’e, oradan da Şanlıurfa’ya olan kesimin ihalesine seçimden sonra çıkacağız. Hedefimiz Habur Sınır Kapısı’na kadar uzanmak. Edirne Kapıkule’den trene binen bir vatandaşımız Habur Sınır Kapısı’na kadar hızlı trenle gidebilecek. Ankara-Konya hattımız yüksek hızlı tren ama Konya’dan itibaren Habur’a kadar olan kesim hızlı tren, saatte 200 kilometre hız yapacak. Bunu sadece yolcu açısından düşünmemeliyiz. Burada en önemli katkı özellikle taşımacılık açısından olacak” ifadelerini kullandı.

ANKARA İZMİR YHT PROJESİNDE SON DURUM

Ankara – İzmir: Güzergahı: Ankara, Afyon, Uşak, Manisa ve İzmir’dir. Ankara – Konya hattının 120. km.sindeki Kocahacılar istasyonun ayırılacak hatla gerçeklecektir. Toplam 624 km uzunluğundadır. 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Yolculuk süresinin 3 buçuk saat süreceği ifade edilmektedir.

ANKARA  SİVAS YHT PROJESİNDE SON DURUM

Ankara – Sivas Güzergahı: Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Yerköy ve Sivas’dır. 442 km uzunluğundadır. Projenin 2020 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Kocaeli Denge

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/11/iste-bitmeyen-hizli-tren-projelerinde-son-durum/

Top