İstanbul, Toplu Ulaşım Performans Sıralamasında İlk 5’e Giremedi

istanbul ulasim siralamasinda ilk e giremedi
istanbul ulasim siralamasinda ilk e giremedi

İstanbul, Toplu Ulaşım Performans Sıralamasında İlk 5’e Giremedi; “Büyükşehirler Toplu Ulaşım Performans Ligi” başlıklı araştırmada 10 hizmet kriterinde toplu ulaşımda en konforlu iller sıralamasında Eskişehir birinci, Konya ikinci, Erzurum üçüncü olurken, İstanbul ilk beşe dahi giremedi.


Türkiye  Büyükşehirler Toplu Ulaşım Performansı Ligi” başlıklı araştırma kapsamında katılımcılara; bilgilendirme, konfor, çevresel faktörler, erişilebilirlik, güvenlik, personel, ücret, uygunluk, zamanlama ve geri bildirim gibi toplu taşımada 10 hizmet kriteri soruldu. Ulaşımı en iyi olan şehirlerin, 1’den 30’a kadar sıralamaya girdiği listede, 30 ilde yaklaşık 11 bin kişi üzerinde anket yapıldı. Areda Survey tarafından yapılan araştırma, kamuoyu ile ‘Büyükşehirler Toplu Ulaşım Performans Ligi Araştırması’ başlığı adı altında paylaşıldı.

Büyükşehirlerin neredeyse hepsinde raylı sistemler oldukça büyük yatırımlar alıyor. Metro ve tren yatırımlarına rağmen, toplu taşıma kullanan insanların çoğunluğu otobüs kullandıklarını dile getirdiler. Ankete katılan vatandaşlar, en çok belediye otobüsünü tercih ettiğini dile getirdi. İkinci sırada özel halk otobüsü üçüncü sırada ise metro yer aldı.

Büyükşehirler Toplu Ulaşım Performansında ilk 10

1-Eskişehir
2-Konya
3-Erzurum
4-Kahramanmaraş
5-Ankara
6-Denizli
7-İstanbul
8-Bursa
9-Balıkesir
10-Malatya

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/11/istanbul-toplu-ulasim-performans-siralamasinda-ilk-5e-giremedi/

Top