Karadeniz’e Demiryolu Atatürk’ün Hayaliydi

karadenize demiryolu ataturkun hayaliydi
karadenize demiryolu ataturkun hayaliydi

Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, “Karadeniz’e demiryolu Atatürk’ün hayalidir ve yarım kalmış bir cumhuriyet projesidir” dedi.


Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, Samsun Sarp Demiryolu Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karadeniz’e inşa edilecek demiryolunun Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali olduğunu belirten Kıranlı, demiryolunun yarım kalmış bir cumhuriyet projesi olduğunu söyledi. Kıranlı, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk demiryollarına karayolundan daha çok önem veriyordu. Çünkü karayolları doğayı bozarken, demiryolları kendi imkanlarımızla yapıldığı için Türkiye’yi demir ağlarla örmek istiyordu. Fakat bu Samsun’a kadar yapıldı. Samsun’dan sonrası için ise ömrü yetmedi. O nedenle Karadeniz’e demiryolu Atatürk’ün hayalidir ve yarım kalmış bir cumhuriyet projesidir” diye konuştu.

DEMİRYOLU ORDU VE GİRESUN İÇİN HAKTIR

“Çağın en önemli ulaşım araçları arasında raylı sistemler demiryolu ulaşımı özellikle Giresun ve Ordu için haktır, gecikmiş bir hizmettir” diyen Kıranlı, “Sadece bir ulaşım hizmeti değil, illerimizin kalkınması, gelişmesi, yatırım ve istihdama kavuşması bu yolla mümkün olacaktır. Samsun-Sarp Demiryolu Hızlı Tren projesi Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacak, bölgemizin kaderini değiştirecektir. Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı ile ulaşım konusunda büyük bir sorunu çözen Ordu-Giresun, hızlı tren ile çağ atlayacaktır. Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından Samsun-Sarp Demir Yolu ile Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun Ordu için en önemli projeler olup teknik açıdan da bu coğrafya yapısı da raylı sisteme uygundur. Bu projelerin turizme katkısı olacağı kuşkusuz bir gerçek. Bunun yanında Ordu ve Karadeniz de ticari alışverişleri direk etkileyecek bir projedir. Ayrıca, burada Ordu ve Ünye limanımız olması, deniz ticaretimizin olması bakımından son derece önem arz etmektedir. Karadeniz sahil şeridinin bir baştan diğer başa demiryolu ile bağlantısını kurmak mümkündür. Demiryolu Karadeniz’i bir uçtan diğer uca birleştirecek en iyi projenin Samsun-Sarp Demiryolu Projesi olduğu bir gerçektir. Bu projenin hayata geçirilmesi Ordu ve Giresun’un kaderini değiştirecektir. Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle ortaya çıkacak tersine göç ile göç çeken diğer iller açısından da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar azalacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır” ifadelerinde bulundu.

TEKNİKERLER DERNEKLERİ OLARAK TEK YÜREĞİZ

Kıranlı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şüphesizdir ki bu proje ekonomik, sosyal, ticaret ve turizme büyük katkı yapacak bir projedir. Samsun-Sarp Demiryolu Projesinin hayata geçirilebilmesi için her şeyden önce komşu illerimizin güç birliği yapması zorunludur. Valilik olarak, siyasi erk olarak, kamu kurum ve kuruluşları olarak, yazılı ve görsel basın olarak, sivil toplum örgütleri, sanayiciler olarak kamuoyu oluşturulması Giresun-Ordu dayanışmasının havaalanı için gösterilen çaba gibi ortaya konması gerekir. Şimdi birlik olma zamanı. Geleceğimizi birlikte kurtaralım. Bu konu Samsun, Ordu, Giresun, dışında Trabzon, Rize, Artvin illerimizin de gündemde tutmalı yerel gazetelerinin manşetlerinde yer almalı, konu ile ilgili imza kampanyası başlatılarak kamuoyu oluşturulmalıdır. Samsun-Ordu-Giresun-Rize-Artvin-Gümüşhane Teknikerler dernekleri olarak tek yüreğiz.” (ORDU OLAY)

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/karadenize-demiryolu-ataturkun-hayaliydi/

Top