Bursa’da Toplu Ulaşım Fiyatları 2 Yıldır Aynı Seviyede

bursada toplu ulasim fiyatlari yildir ayni seviyede
bursada toplu ulasim fiyatlari yildir ayni seviyede

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehirde toplu ulaşım fiyatlarının son 2 yılda hemen hemen aynı seviyede kaldığını belirterek, “Toplam maliyetler yüzde 50 oranında artmasına rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına toplu ulaşım fiyatları aynı düzeyde, 2 yıl önce kişi başına topladığımız ücret 1.69 lira iken bugün 1.70 lira civarında” diye konuştu.


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 65 yaş üstü yaşlıların yılda bir kez kartlarını vizeletmenin zorluklar yaşattığı ya da bunun yapılmaması ya da ücretsiz olması gerektiği muhalefet tarafından gündeme getirildi.

“Yaşlılar kartını başkasına kullandırıyor”

Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, meclis üyelerine bilgi vererek, “Burulaş olarak günlük 1 milyon lira ciromuz var. Toplu ulaşımda yaklaşık yüzde 12-13 oranında zarar ediyoruz. Bu da ücretsiz taşıma sebebiyle üstlendiğimiz bir maliyet. 65 yaş üstü vatandaşlarımızda çok sık karşılaştığımız sıkıntılardan birisi kartların başkalarına kullandırılması. Aslında bu konuyu gündeme getirmeyecektim. Ama izah etmekte fayda var. Yaşlı vatandaşımız kartını 55 yaşındaki arkadaşı, akrabasına kullandırıyor. Bunun güncellenmesi ve değiştirilmesiyle alakalı bir miktar maliyete katlanılması kaçınılmaz gerçek. Ücretsiz taşımanın ciddi bir maliyeti var. Biz halk otobüslerine sorun yaşanmaması için destekleme yaptık. Halk otobüsçüleri engelli ya da 65 yaş üstüne iyi davranması için sübvansiyon sistemini getirdik. Bunların kuruma maliyeti var benzeri tekliflerle alakalı düşünerek hareket edilmesi gerekir” dedi.

2 yılda toplu ulaşımda ortalama fiyatların artmadığını kaydeden Kürşat Çapar, “2 yılda enflasyona göre yüzde 48-50 maliyet artışı yaşadık. Elektriğe yüzde 105 zam yapıldı. Biz daha önce yılda 220 milyon yolcu taşıyorduk, şimdi 250 milyon yolcu taşıyoruz. Yolcu sayısında yüzde 12’lik bir artış oldu ve bizim kişi başı maliyetimizi düşürmeye katkı sağlıyor. 2 yıl önce biniş başı topladığımız para 1,69 lira iken bugün bu rakam 1.70 lira olmuş. Özel halk otobüslerinde kişi başı taşıma maliyeti 2.10 lira iken, Burulaş otobüslerinde kişi başı taşıma maliyeti 2.70 lira civarında. Bizde çalışanların özlük hakları, verimsiz hatları bizim işletiyor olmamız bu rakamarı arttırıyor. Maliyetin altında taşıma yapmamıza karşın 61 milyon liralık ana yatırım yaptık. Otobüs alımı, kamera ve kontrol merkezinin kurulması, makas, sinyalizasyon yatırımı ve ulaşım master planına katkı koyduk. Mali tablomuzda; zarar eden bir yapımız olsa da sadece ücretsiz taşıdığımız yüzde 13’lük yaşlı ve engellilerin yükü kadar zarar ediyoruz. Yüzde 13’lük engelli ya da yaşlıların oluşturduğu zararı kısıtlı bütçesiyle seyahat eden vatandaşlara yüklemenin adil olmadığını tartıştık. Onun için 2 yıllık süreçte zam yapmadık” dedi

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/bursada-toplu-ulasim-fiyatlari-2-yildir-ayni-seviyede/

Top