Tamamlanan, Yapımı Devam Eden ve Planlanan Yüksek Hızlı Tren Projeleri

tcdd tasimaciliktan ogretmenlere yuzde 50 indirim armagani
tcdd tasimaciliktan ogretmenlere yuzde 50 indirim armagani

:Cumhuriyet kurulduğunda Osmanlı’dan 4000 km.demiryolu devralınmıştı. Cumhuriyetin ilk 20 yılında bugünkü inşaat teknolojisinin imkanları, yani iş makinelerinin olmadığı bu zaman diliminde de insan gücü ve kazma kürekle alt yapıları inşa edilmek suretiyle 4000 km. yol daha yapıldı. Demiryollarımız işte bu noktada kaldı. Tam 60 yıl süreyle Devletimiz demiryolunu bir kenara itti. Hiç yeni yol yapılmadığı gibi mevcut eski hatların çok yıpranan bölümlerini yenilemekte, tamir ve bakımlarını dahi yapmakta devletimiz zorlandı.


Bu duraklama ve gerileme devrinde demiryollarımız çağ dışı bir duruma geldi. Bazı yörelerde karayollarında 1- 2 saatte alınan mesafeler trenle 5-6 saatte alınır oldu. Bu sene 90. yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimiz dönemi demiryollarımızın yaklaşık 46 senesinde hizmet veren ben, demiryolları dışındaki yaşantımda mesleğimin ”

Demiryolcu olduğunu söylemekten utandım

2003 yılında demiryolunun önemi fark edildi. Açığı kapama ve çağı tekrar yakalama çalışmaları başlatıldı. Kısa bir süre sonra da Yüksek Hızlı Tren inşaatına geçildi. Ve ilk proje Ankara – Eskişehir arasında uygulandı ve 6 yıllık çalışma sonucu 2009 yılında tamamlandı.

Buharlı tren çağında göreve başlayan ben, ilk hızlı trenle yolculuğumu yaptıktan sonra emekli oldum. Allah’a şükür bu günleri de gördüm. Bugünkü yazımda da ben sizlere, tamamlanan, inşaatına başlanan ve devam eden projelerle birlikte, henüz planlama aşamasında olan ve 2023 ve 2035 yıllarında tamamlanması hedeflenen Yüksek Hızlı Tren projelerinden bahsedeceğim.

TAMAMLANAN PROJELER

Ankara-İstanbul:Ülkemizin en büyük iki şehri olan Ankara ve İstanbul arasındaki seyahat süresinin azaltılması, hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım imkânı oluşturulmasının yanısıra demiryolu ulaşım payının artırılması amacıyla Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir arası 2009 yılında, Eskişehir-İstanbul(Pendik) arası 2014 yılında hizmete açıldı.

513 km’lik koridor uzunluğunda azami 250 km/sa hıza sahip Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesiyle iki büyük şehir arasında seyahat süresi 4 saat oldu.

Gebze-Halkalı banliyö hattının tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu ile Marmaray bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanıyor.

Eskişehir-Bursa arasında otobüsle, İzmir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli arasında da YHT bağlantılı trenlerle seyahat süreleri önemli oranda kısaldı.

Ankara Eskişehir: Aslında müstakil proje değil, Ankara – İstanbul projesinin bir parçası ve ilk etabıdır. 245 km. uzunluğundadır. 2009 yılında İşletmeye alınmıştır. Yolculuk süresi 1 saat 35 dakikadır. Ülkemiz için yüksek teknoloji konusu olan Yüksek Hızlı Trene geçiş aşaması için bir deneyim olmuştur.

Ankara Konya : Ankara – Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattında bulunan Polatlı istasyonundan ayrılmaktadır. Yani 90 Km. uzunluğundaki Ankara – Polatlı yolundan faydalanılmıştır. 212 km uzunluğundadır. 2011 yılında işletmeye alınmıştır. Yolculuk süresi 2 saattır.

Eskişehir Pendik ( İstanbul ) : Toplam 288 km. uzunluğundadır. Yolculuk süresi 2 saat olacaktır. Marmaray Projesi ile bağlanacaktır. Hızlı tren ile Pendiğe gelen yolcular banliyö treni ile Üsküdara gidecekler. Orada Marmaray ile Boğaz’ın altından Avrupa yakasına Sirkeci Gar’a ulaşıp Trakya’da yola devam edeceklerdir. 2 gün sonra 29 Ekimde Yüksek Hızlı Tren Hattının ve Marmaray’ın açılışı yapılacaktır.

Konya-İstanbul:Konya-Eskişehir-İstanbul arasında yapılan YHT seferleri ile Konya-İstanbul arasında otobüsle 11 saat olan seyahat süresi 4,5 saate indi.

Konya – Eskişehir: Eskişehir-Konya YHT seferlerinin başlamasıyla iki şehir arası seyahat süresi 1 saat 50 dakikaya indi

İNŞAATI DEVAM EDEN HATLAR

Ankara İzmir : Güzergahı: Ankara – Afyon – Uşak – Manisa – İzmir’dir. Ankara – Konya hattının 120. km.sindeki Kocahacılar istasyonun ayırılacak hatla gerçeklecektir. Toplam 624 km. uzunluğundadır. 2017 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Yolculuk süresinin 3 buçuk saat süreceği ifade edilmektedir.

Ankara Sivas : Güzergahı Ankara – Kırıkkale – Yozgat – Yerköy – Sivas’dır. 442 km. uzunluğundadır. Projenin 2015 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Bursa  Bilecik: 105 km. uzunluğundadır. 2015 yılında İşletmeye alınması planlanmıştır. Bilecik istasyonundan Bursa’nın Ankara – İstanbul – Sivas ve daha sonra ‘da Karsa YHT irtibatı sağlanacaktır.


Konya-Karaman:Konya-Karaman Hızlı Tren Projesi mesafeleri kısaltacak Konya Karaman hızlı tren hattının tamamlanmasıyla Karaman’dan Konya’ya 40 dakika, Ankara’ya 2 saat 10 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek

PLANLAMA AŞAMASINDA OLAN PROJELER

Ankara -Antalya- Alanya Konya’dan ayrılarak Aksaray – Kapadokya Kayseri/Erciyes ve Divriği turizm hattı amaçlanıyor.

1.Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-3. Havalimanı-Halkalı Yeni Demiryolu Projesi

2.Halkalı(Ispartakule)-Kapıkule Yeni Demiryolu Projesi

3.Bursa-Gemlik Yeni Demiryolu Projesi

4.Eskişehir-Kütahya(Alayunt)-Afyonkarahisar(Zafer Havaalanı)-Burdur-Isparta-Antalya Yeni Demiryolu Projesi(Kuzey-Güney Koridoru)

5.Antalya-İzmir(Burdur-Denizli-Aydın-İzmir) Hızlı Demiryolu Projesi

6.Samsun-Merzifon-Çorum-Kırıkkale(Delice)-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Yenice-Adana-Mersin Yeni Demiryolu Projesi(Kuzey-Güney Koridoru)

7.Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

8.Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Yeni Demiryolu Projesi

9.Tokat-Turhal Yeni Demiryolu Projesi

10.Gaziantep-Nizip-Şanlıurfa-Mardin-Nusaybin Yeni Demiryolu Projesi

11.Kahramanmaraş-Nurdağ Yeni Demiryolu Projesi

12.Erzincan-Erzurum-Kars Yeni Demiryolu Projesi

13.Sivas-Malatya-Elazığ-Diyarbakır Yeni Demiryolu Projesi

14.Gölbaşı-Adıyaman-Kahta Yeni Demiryolu Projesi

15.Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Yeni Demiryolu Projesi

16.Siirt-Kurtalan Y
eni Demiryolu Projesi

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/tamamlanan-yapimi-devam-eden-ve-planlanan-yuksek-hizli-tren-projeleri/

Top