Uygun: ‘Yeni Demiryolu Hatları İçin Proje Hazırlıklarımız Sürüyor’

uygun yeni demiryolu hatlari icin proje hazirliklarimiz suruyor
uygun yeni demiryolu hatlari icin proje hazirliklarimiz suruyor

  1. Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen III. Uluslararası Metrorail Forumu açılış törenleri 9 Ekim 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın da katılımıyla Ato Congresium’da gerçekleştirildi.

Fuarın açılış töreninde konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne yerli ve yabancı firmaların yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizerek; “Dış krediyle yapmayı planladığımız 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne yerli ve yabancı firmalar yoğun ilgi gösteriyor. Uygun şartlarda finansman sağlayan firmalar arasında yapılacak ihale için önümüzdeki günlerde ilana çıkmayı hedefliyoruz.” diyerek yakın zamanda yapılacak ihalenin müjdesini verdi. Dünyada finans piyasalarının normalleşmesiyle projeye ilgi duyan firma sayısının arttığına dikkati çeken Turhan, tünelle ilgili proje çalışmalarını ve ihale ön hazırlıklarını tamamladıklarını dile getirdi.

Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ilişkin soru üzerine, çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi. Çanakkale Boğazı’ndan 2022’de lastik tekerlekli araçların geçeceği bilgisini veren Turhan, “Araçlarımız beklemeden, durmadan 5 dakikada Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçmiş olacak.” dedi.

Konuşmalarının ardından 4. Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı kapsamında incelemelerde bulunan Bakan Cahit Turhan ve beraberindeki heyet, TCDD standını da ziyaret etti.

4. Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı ile eş zamanlı olarak başlatılan III. Uluslararası Metrorail Forumu’nun açılış töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Bugün itibariyle ülkemizin hemen hemen her alanında yoğun bir çalışma var, her tarafında şantiyeler var. Bunlar devreye alındıkça, hizmete açıldıkça vatandaşlarımız bu hizmetlerin farkına varacaklar ve faydalanacaklar. Şu anda ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine birçok demiryolu projesinin yapım çalışmaları devam ederken yeni demiryolu hatları için proje hazırlıklarımız sürüyor. Yoğun çabalar sarf ettiğimiz ve halkımızın hizmetine sunmak için gece gündüz çalıştığımız projelerin tamamlanması uzun zaman alıyor.” ifadesinde bulundu.

Kariyerinin büyük bir kısmında şehir içi/ kent içi ulaşımların işletmesinde geçirdiğini ifade eden TCDD Genel Müdürü Uygun, “Kent içi raylı sistemleri ve ulusal demiryolu inşa çalışmalarında dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesiyiz. Bu yoğun çalışma arasında demiryolu teknolojisine sahip olmak ve yüzde yüz milli üretimi desteklemek amacıyla hem özel sektör hem de üniversitelerimizle Ar-Ge çalışmaları yapıyor, kurumsal anlamda iş birliklerine devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizin demiryolu teknolojilerine sahip olmasını sağlamak amacıyla hem kamu kurumları, hem de özel sektörün katılımlarıyla platformlar oluşturduklarını söyleyen Genel Müdür Uygun, geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK-TCDD arasında Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü Kurulmasına İlişkin İşbirliği Protokolü imzalandığı bilgisini verdi.

Bu tür fuar, organizasyon ve etkinliklerin demiryolları için önemli olduğunu belirten Uygun, “Bu forumlarda tabi ki teknolojileri konuşacaksınız, yapılan uygulamaları, sahada yapılan uygulamaları, tecrübelerinizi paylaşmaya çalışacaksınız, bunlar çok önemli ve değerli şeyler. Çünkü yapılan hataların ülkemize bir maliyeti var ama yaşanmış hatalardan da ders çıkarmanın da ülkemize faydası vardır. Bu faydaları da hayata geçirmek ve ülkemizin lehine kullanmak hepimiz için çok önemli diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait demiryolu ağının hemen hemen iki katına çıkarak yaklaşık 25 bin kilometre olacağının müjdesini veren Uygun, “Hem lojistik anlamda hem de yolcu taşımacılığı anlamında dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesi olacağız. Bu anlamda kurumsal gelişimimize, teknolojimize önemli katkılar sağlayacak çalışmaların, bilgi paylaşımlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu iki gün içerisinde fayda sağlayacak sonuçların çıkacağı toplantıların gerçekleştirilmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Metro ve demiryolu alanında yapılan yatırımlar, kent içi ulaşım sistemleri, metro ve demiryolu ağlarının entegreleri, demiryollarında yolcu taşıma kapasitelerinin artırımı konularında kurumlar, firmalar ile katılımcıların bilgi ve proje alışverişinde bulunacağı III. Uluslararası Metrorail Forumu 9-10 Ekim 2019 tarihleri arasında Ato Congresium’da misafirlerini ağırlayacak.


Kaynak= https://rayhaber.com/2019/10/uygun-yeni-demiryolu-hatlari-icin-proje-hazirliklarimiz-suruyor/

Top