TÜLOMSAŞ, Volkswagen İçin İki Katlı Vagon Üretmeye Hazırlanıyor

tulomsas volkswagen icin iki katli vagon uretmeye hazirlaniyor
tulomsas volkswagen icin iki katli vagon uretmeye hazirlaniyor


Alman devi Volkswagen’in Manisa’da kuracağı belirtilen yeni fabrikasının bazı parçalarının demiryoluyla Türkiye’ye taşınması için hazırlık yapılırken, bu konuda yeni ve ses getirecek önemli bir çalışma daha ortaya çıktı.


Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ’nin (TÜLOMSAŞ) de karayollarında olduğu gibi demiryollarında aynı anda, daha çok sayıda “sıfır araba”nın taşınmasını sağlamak amacıyla “iki katlı vagon” üretmeye hazırladığı öğrenildi. Kaynaklar, üretim için gerekli hazırlığın büyük ölçüde tamamlandığına işaret etti.

Habertürk‘ten Olcay Aydilek’in haberine göre: “Alman Volkswagen’in yeni fabrikasını Manisa’da kurması bekleniyor. Türkiye ile Almanya arasında söz konusu fabrikaya ilişkin görüşmeler devam ediyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir süre önce yaptığı açıklamada, “Volkswagen’in yeni üretim otomobili için Türkiye’ye olumlu bakılıyor. Alman bakanlarımızla da konuştuk. Bu tarz açıklamalarda bulundular. Manisa’da yapılacak, yöresi bile belli” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu konuda bir dizi çalışma yapıyor. Fabrikanın bazı parçaları, Almanya’dan demiryoluyla Türkiye’ye getirilecek. Bu amaçla Marmaray da kullanılacak. Bakanlık, Marmaray’da yük taşımacılığı için çalışma yapıyor. Bu konuda çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı belirtiliyor. Marmaray’ı, Volkswagen’in yanı sıra yerli ya da yabancı özel şirketler de bedelini ödemek kaydıyla kullanabilecek ve yük taşıyabilecek.

Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ’ın da bazı çalışmaları olduğu ortaya çıktı. TÜLOMSAŞ’ın, karayollarında olduğu gibi demiryollarında aynı anda, daha çok sayıda “sıfır araba”nın banttan pazara taşınmasını sağlamak amacıyla “iki katlı vagon” üretmeye hazırladığı öğrenildi.
Kaynak= https://rayhaber.com/2019/09/tulomsas-volkswagen-icin-iki-katli-vagon-uretmeye-hazirlaniyor/

Top