Bakan Turhan, ‘Modern İpek Yolu Hayatiyet Kazanıyor’

Modern İpek Yolu Hayatiyet Kazanıyor
Modern İpek Yolu Hayatiyet Kazanıyor


Trans-Avrupa Ulaştırma Ağlarına yüksek kalitede bağlanmanın son aşaması olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım İşi Temel Atma Töreni, eski Karaağaç Tren Garı’nda gerçekleştirildi. 25 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Avrupa Birliği Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violeta Bulc ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun katıldılar.


Törende bir konuşma gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Ülkemizin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanan güzergâhıyla Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi coğrafi olarak Türkiye’nin AB’ye bağlanmasını da simgelemektedir.” ifadesinde bulundu.

Yaptığı konuşmada Türkiye olarak, üç kıtayı birbirine bağlayan, çok önemli jeostratejik ve jeopolitik bir konuma sahip olduğumuzu ifade eden Bakan Turhan, Türkiye’nin hem coğrafi konumuyla hem de kültürel birikimi ve tarihi sürekliliğiyle hem Asya hem Ortadoğu hem Akdeniz hem Karadeniz hem de Avrupa ülkesi olduğunu ve Türkiye ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa’ya gerçekleştirdiğinin bilgisini verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan yaptığı değerlendirmede, “Türkiye olarak, ulaştırma ağlarının Avrupa’ya entegrasyonunun yüksek standartlarda sağlanması, her daim önceliklerimiz arasında yer almıştır. İşte, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın hizmete girmesi ile Trans-Avrupa Ulaştırma Ağlarına yüksek kalitede bağlanmanın son aşaması tamamlanmış olacaktır. Ülkemizin Avrupa’yı Asya ve Uzak Doğu’ya bağlayan konumu nedeniyle, büyüyen Asya ekonomileri için Avrupa ve Afrika arasındaki ticaret güzergâhlarının odak noktasında bulunması, bu hattın yapımını çok daha önemli hale getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, “Çin, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayarak devasa bir altyapı ve ulaşım ağı oluşturulması amaçlanan Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ne katkı sunacak olması da çok anlamlıdır.” Bu projenin, ‘Orta Koridoru’, bizim deyimimizle ‘Modern İpek Yolu’nun hayatiyet kazanması için son dönemde ülkemiz genelinde, doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde çok büyük işlere imza attık. Bu nedenle, Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun hayata geçmesine de en başından beri stratejik bir mesele olarak yaklaştık. Hizmete açtığımız Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattıyla da bu projeye olan destek ve inancımızı çok net bir şekilde ortaya koyduk.” sözlerini kaydetti.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin, Avrupa Birliği ile iş birliği çerçevesinde uzun zamandır hayata geçmesi için çaba sarf edilen bir proje olduğunun altını çizen Bakan Turhan, şunları söyledi: “Hem Türkiye hem de Avrupa Birliği tarafı olarak her seviyede ciddi oranda zaman, emek ve çaba sarf edilmiştir. Hattın hizmete girmesiyle herkes için ticari hareketlilik ciddi boyutlara ulaşılacağından herkes kazançlı çıkacaktır. Bütçe büyüklüğü ve teknik özelliklerinin yanı sıra ülkemizin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanan güzergahıyla, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi coğrafi olarak Türkiye’nin AB’ye bağlanmasını da simgelemektedir. Temelini atacağımız Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule Kesiminin İnşası için ise 275 milyon Avro AB hibesi kullanılarak yeni bir rekora daha imza atılmış olacaktır. Yaklaşık 4 yıl sürecek olan inşaat çalışmaları esnasında ihtiyaç duyulacak işgücü diğer projelerimizde olduğu gibi yine bölgeden temin edilecektir.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri geliştirmenin tarihsel yükümlülük olduğunu anlatan Turhan, temeli atılan demiryolu hattının AB ile ilişkileri daha da güçlendireceğini vurgulayarak demiryolunun hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.
Kaynak= https://rayhaber.com/2019/09/bakan-turhan-modern-ipek-yolu-hayatiyet-kazaniyor/

Top
%d blogcu bunu beğendi: