Avrupa’da Dorse İle Yük Taşımacılığı Demiryollarına Kayma Eğiliminde

avrupada dorse ile yuk tasimaciligi demiryollarina kayma egiliminde
avrupada dorse ile yuk tasimaciligi demiryollarina kayma egiliminde


Avrupa ve Kuzey Amerika’da taşımacılık yapan Helrom firmasının temsilcileri ile Gökyapı firmasının sahibi Nurettin Yıldırım TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu’nu makamında ziyaret ederek, Gökyapı – TÜDEMSAŞ iş ortaklığıyla üretilen, karayolu yük taşımacılığında kullanılan tır dorselerinin demiryolunda taşınabilmesi için geliştirilen Megaswing vagonlarının kullanım alanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Megaswing vagonların ekonomik anlamda büyük avantajlar sağladığını söyleyen Helrom yetkilileri “Avrupa’da tırlarla karayolunda yapılan yük taşımacılığı, tır dorselerinin yük vagonlarıyla demiryolunda taşınmasına doğru evriliyor” açıklamasında bulundular.


TÜDEMSAŞ’ın ürün portföyünü geliştirmek adına çalıştıklarını ifade eden Genel Müdürü Mehmet Başoğlu ise ziyaretçilere, üretimi gerçekleştirilen vagonun hangi aşamada olduğu hakkında bilgi vererek “Birçok projede olduğu gibi bu projede de Gökyapı’yla birlikte çalışıyoruz. Gökyapı demek TÜDEMSAŞ demektir” dedi.

Helrom şirketinin temsilcileri, Avrupa’da, karayolu taşımacılığında kullanılan tır dorselerinin demiryollarında taşınmasına doğru bir eğilimin olduğundan bahsederek, “Helrom olarak biz bunu görerek, megaswing gibi yük vagonlarına yatırım yapıyoruz. Baktığınızda, megaswing vagonu pahalı da olsa, bu vagonlarla tır dorselerinin taşınmasıyla kilometre başına taşınan yük, karayoluna gore daha ucuza mal oluyor. Bu vagonların kullanımı için Avrupa’da, 30 farklı koridor oluşturduk. Bu sayede, taşınacak tır dorselerini uzun mesafelere daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde taşıma imkanına kavuşacağız” ifadelerini kullandılar.
Kaynak= https://rayhaber.com/2019/09/avrupada-dorse-ile-yuk-tasimaciligi-demiryollarina-kayma-egiliminde/

Top