Çiğli İZBAN Sorunu İçin Mecliste Komisyon Kuruldu

cigli izban sorunu icin mecliste komisyon kuruldu
cigli izban sorunu icin mecliste komisyon kuruldu

Karşıyaka’da yerin alt kısmından geçen İZBAN hattının Çiğli’de üst bölümde yer alması ve ilçeyi ikiye ayırması sorun olarak görülürken belediye meclisinde Altyapı ve Üstyapı Koordinasyon Komisyonu kuruldu.


Çiğli Belediyesi’nde Altyapı ve Üstyapı Koordinasyon Komisyonu kuruldu. Kentte yapılan yol, köprü, park, çevre düzenlemesi, demiryolu ve metro hattı gibi hizmetler İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bakanlıklar aracılığıyla yerine getirilirken bir ilçe belediyesi olarak bu doğrultuda komisyon kurulması dikkat çekti. Çiğli’nin ana sorunlarıyla ilgili çalışmalar yürütecek olan komisyonun gereken durumlarda Büyükşehir Belediyesi ve bakanlıklarla görüşerek belediye adına öneri, talep ve şikayetleri dile getirmesi bekleniyor.Meclis toplantısında oluşturulan komisyonda 5 kişi bulunuyor. Komisyonun Başkanı CHP’li Barbaros Kiriş, Sözcüsü AK Partili Hüsnü Boztepe oldu. CHP’li Suat Çağlayan, CHP’li Ali Rıza Koçer ve AK Partili Nedim Aslan da komisyon üyesi seçildi.

İZBAN’IN İLÇEYİ İKİYE BÖLMESİ SORUN
İZBAN’ın Karşıyaka’da olduğu yerin alt kısmına yapılmaması, üst bölümden geçen demiryolu hattının ilçeyi iki parçaya bölmesi Çiğli’nin en büyük sorunları arasında gösteriliyor. Vatandaşların ve esnafların durumdan şikayetçi olduğu biliniyor. Çiğli Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkanı Utku Gümrükçü de bu konudaki düşüncelerini zaman zaman dile getirerek, ‘Bayraklı’da da, Çiğli’de de İZBAN yerin üstünden gidiyor ve ilçeleri ikiye bölüyor. Fakat Karşıyaka’da hat yerin altından geçiyor. Niye? Çünkü Karşıyaka’nın bir kimliği var. Biz sesimiz çıkardık ama yetmedi. Çiğli’nin kaderini değiştireceğiz. İlk yapmak istediğimiz hususlardan biri İZBAN’ı yerin altına aldırmaktır” ifadelerini kullanmıştı. Kurulan komisyonun özellikle bu konuyla ilgili bir süreç yürütmesi bekleniyor. Karşıyaka’da yerin altına giren İZBAN’ın aynı şekilde Ulukent’e kadar uzatılması ve Çiğli merkezdeki alt geçidin itfaiyenin olduğu noktaya ulaştırılmasıyla ilgili çalışmaların komisyon kapsamına alınabileceği aktarıldı.

İZMİR’DE VE ANKARA’DA KONUŞULACAK
Kurulan komisyon için konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğli’nin yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunları vardı. Biz problemleri bitirmek için elimize taşın altına koyuyoruz. Bu makama hizmet üretmek için geldik. Ben başkan olarak belediyede ortak akılla yol yürümek istiyorum. Meclisimizin de aktif olması çok önemli. Bu noktada yeni bir komisyon oluşturduk. Ve bunu yaparken parti ayrımı gözetmedik. Tek amacımız Çiğli’ye hizmettir. Bu komisyon Çiğli’nin sorunlarının İzmir’de ve Ankara’da konuşulmasını ve çözüme ulaşmasını sağlayacak. Meclis aritmetiğine göre komisyonlarda normalde dört Millet İttifakı temsilcisi bir Cumhur İttifakı temsilci yer alıyor. Ama bu komisyonda biz üçe iki yaparak daha katılımcı bir yol izlemek istedik” dedi.

HER KONUDA DESTEKÇİYİZ
Komisyonun sözcüsü AK Partili Boztepe ise, “Bizim için başkan Utku olmuş Okan olmuş Ahmet, Mehmet olmuş hiç önemli değil. Biz Çiğli’nin faydasına olacak her konuda başkanın destekçisiyiz. Meclisteki muhalefet görevini yaparken doğruya doğru, yanlışa yanlış diyoruz ve böyle yapmaya devam edeceğiz. Çiğli’nin sorunlarının her platformda konuşulmasını sağlayacak komisyon hayırlı olsun” diye konuştu. (Egehaber)

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/08/cigli-izban-sorunu-icin-mecliste-komisyon-kuruldu/

Top