Çorlu Tren Kazası Adalet Nöbetine Sirkeci Garı’nda Devam Edildi

corlu tren kazasi adalet nobetine sirkeci garinda devam edildi
corlu tren kazasi adalet nobetine sirkeci garinda devam edildi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin de yaralandığı tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ve kazada yaralananlar ve avukatları tarafından 19 Nisan’da başlatılan adalet nöbetine Sirkeci Garı’nda devam edildi.

Kaybettikleri yakınlarının fotoğrafının olduğu tişörtleri giyen aileler sırasıyla adalet arayışlarını dile getirdi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş’ın da katıldığı ve kazanın gerçek sorumluların bir an evvel açığa çıkarılmasına vurgu yaptığı basın açıklamasında kazada ailesini kaybeden İsmail Kartal tarafından aileler adına yapılan açıklamada, “Gerçek sorumlular bulunana kadar, suçlulara hak ettiği cezalar verilene kadar adliyede, sokakta, meydanlarda, sesimizi duyurabildiğimiz her yerde bu adaletsizliği teşhir edeceğiz, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” denildi.

Açıklamada;

“10 ay sonra savcı bula bula bu katliamda sorumluluğu bulunan şirketlerden birinin yönetim kurulu üyesi ve soruşturmanın yürütüldüğü şirketlerden birinin danışmanını bilirkişi diye karşımıza çıkardı” denilen açıklama, şöyle devam etti:

“10 ayın sonunda gözümüzün içine baka baka bize yalan söylediler, sürekli bizi oyaladılar. Ne soruşturdukları bir yetkili var ne de gerçek suçluları ortaya çıkarma dertleri var.”

“Bu olayda canlarını yitirmiş aileler olarak artık yeter diyoruz” denilen açıklamada, “Oyalamalara, kandırmalara karnımız tok. Başta Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü, bürokratlar ve üst yöneticiler olmak üzere birçok kişinin sorumluluğu vardır. Gerçek sorumlular bulunana kadar, suçlulara hak ettiği cezalar verilene kadar adliyede, sokakta, meydanlarda, sesimizi duyurabildiğimiz her yerde bu adaletsizliği teşhir edeceğiz, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Bu adaletsizliğin kabul etmeyen milyonlarca insanın yanımızda, bizimle olduğunu biliyoruz. Bu adaletsizliğin ve kayırmacılığın sizleri de en az bizim kadar öfkelendirdiğini biliyoruz. Bizleri acılarımız bir araya getirdi. Sizlerle acılarımızla değil dayanışma için, güvenli demiryolları için, adaletli bir ülke için, daha güzel bir Türkiye için bir araya gelmek istiyoruz. Hepinizi sesimize ses katmaya, bulunduğunuz her yerde ve her şekilde destek olmanızı, ses vermenizi istiyoruz. Gerçek suçluların ancak bu şekilde ortaya çıkarılacağını bekliyoruz.”

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/corlu-tren-kazasi-adalet-nobetine-sirkeci-garinda-devam-edildi/

Top