Toplantı Yapılmadı, UlaşımPark Greve Gidecek Mi?

ulasim parkta sorun cozuluyor mu
ulasim parkta sorun cozuluyor mu

Kocaeli’nin son günlerdeki en önemli gündem maddelerinden biri kuşkusuz Ulaşım Park’ta çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri. 720 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerini Demiryolu İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman yürütüyor. Ancak uzun zamandan beri YERELSEN ile Demiryolu İş Sendikası anlaşma sağlayamadı.

EYLEM YAPILDI
Ulaşım Park’ta çalışan personeller, anlaşmanın sağlanamaması sebebiyle sakal bırakma eylemi de yaptı. Ancak yakın zamanda yapılan hiçbir görüşme olumlu bir hava geçmedi.

GÖRÜŞECEKLERDİ
Normalde bugün Demiryolu İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman, bir basın açıklaması yaparak Ulaşım Park’taki süreci anlatacaktı. Ancak daha sonra bugün için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Gökmen Mengüç ile sendika temsilcilerinin görüşeceği bilgisi ortaya çıktı.

İPTAL OLDU
Bunun üzerine Başkan Cemal Yaman, bugün yapmayı planladığı basın toplantısını iptal etti ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden haber bekledi. Ancak belediyeden herhangi bir toplantı talebi gelmedi. Yani beklenen o görüşme gerçekleşmedi. Bunun üzerine Cemal Yaman, bugün için iptal ettiği basın toplantısını yarın yapma kararı aldı.

AMAÇ ÜZÜM YEMEK
Konuyla ilgili EN Kocaeli’ye konuşan Demiryolu İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman, “Bizim amacımız işçilerimizin haklarını korumak. Biz burada üzüm yemek istiyoruz. Bağcıyı dövmek istemiyoruz. Burada işçilerin yaşadığı bir mağduriyet var.

BÜYÜKAKIN EL ATMALI
Ulaşım Park işçilerinin durumuna Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın el atması gerekiyor. Muhakkak devreye girmesi gerekiyor. Biz sorunu çözmek isteyen tarafız. İşi kilitlemek istemiyoruz.

GREV KONUSU
Toplu iş sözleşmelerinde süreç bellidir. İşçilerin grev hakkı var. Ben grev kelimesini bu aşamada ağzıma almak istemiyorum. Ancak bu bir yasal süreç. Biz işi masada bitirmek istiyoruz. Kimsenin mağdur olmamasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

EnKocaeli

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/toplanti-yapilmadi-ulasimpark-greve-gidecek-mi/

Top