Güneydoğu Asya’nın ilk YHT’si 18 Milyar Dolar Getiri Sağlayacak

guneydogu asyanin ilk yhtsi milyar dolar getiri saglayacak
guneydogu asyanin ilk yhtsi milyar dolar getiri saglayacak

Endonezya-Çin konsorsiyumu Endonezya başkenti Cakarta ile tekstil merkezi Bandung arasında bir yüksek hızlı tren (YHT) hattı inşa etmekte. Yapılan resmi açıklamaya göre, tren hattı boyunca oluşacak uydu kentler ve endüstri merkezleri yoluyla 18 milyar dolar getiri sağlaması bekleniyor.

Beijing’in Çin, Asya, Avrupa ve diğer ülkeleri birbiriyle bağlamaya yönelik Kuşak ve Yol Girişimi (KYG)’nin bir parçası olan proje, geçen ay Çin’in Endonezya Büyükelçisi Xiao Qian tarafından “Güneydoğu Asya’nın ilk YHT’si” olarak nitelenmişti.

Rayların döşenmesinde, arazi sahiplerinin hukuki itirazları nedeniyle üç yıl kadar gecikme yaşandı. Ancak 2018’de, China’s Development Bank (Çin Kalkınma Bankası)’nın 4,5 milyar dolarlık kredisiyle işe başlandı.

KYG projelerinin Endonezya tarafında WIKA gibi kamu kuruluşları yatırımcı olarak işlev görüyor. Öte yandan Endonezya, devlet demir yolları şirketi KAI aracılığıyla hattın yüzde 60’ının sahibi; Çin tarafı ise China Railway Engineering Corporation (Çin Demir Yolları Mühendislik Şirketi) aracılığıyla geri kalanın sahibi.

WIKA’nın CEO’su hattın yüzde 15’inin bittiğini ve 2019 yılı sonuna değin yüzde 60’ın tamamlanacağı bilgisini verdi. Gözlemciler YHT hattı boyunca “Çin usulü uyarınca” dört yeni kent ve endüstri merkezi kurulmasının planlandığını söylüyorlar. Bunun, Çin’in kent oluşturmadaki genel modeline benzediğine dikkat çekiliyor.

Reuters muhabirlerince daha önce ziyaret edilen eski bir çay plantasyonu 5.000 hektar kaplayan yüksek bloklarla kaplı ve yeni bir üniversite yerleşkesine sahip bir yepyeni kente dönüşecek.

Çinli ve Endonezyalı yetkililer bu projenin başarısının gelecekteki altyapı işbirliği için bir ölçü oluşturacağını söylüyorlar. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri “Bu proje, Çin ve Endonezya arasında karşılıklı yarar ve işbirliği açısından başlıca proje olup yerel ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesine yardımcı olacaktır” diyor.

Endonezya Başkan Vekili Yusuf Kalla kısa süre önce Çin’deki KYG Forum’una bir delegasyonun başında gitmiş ve orada Çin şirketleriyle 91 milyar dolar tutarında altyapı projesine ilişkin anlaşma yapmıştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/guneydogu-asyanin-ilk-yhtsi-18-milyar-dolar-getiri-saglayacak/

Top