TCDD ve Liman-İş Sendikası Tis Görüşmeleri Başladı

tcdd ve liman is sendikasi tis gorusmeleri basladi
tcdd ve liman is sendikasi tis gorusmeleri basladi

TCDD, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ve Liman-İş Sendikası arasındaki 28. Dönem Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri, 03 Mayıs 2019 Cuma günü, TCDD Genel Müdürlük Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı ve yetkililer katıldı.

UYGUN: “OLUMLU SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUM“

Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD ile Liman- İş sendikası arasında bu güne kadar 27 kez Toplu İş Sözleşmesi imzalandığını ve bu sözleşmelerin TCDD adına Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) tarafından gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bugün ilk toplantısına başlanacak 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin de yine TCDD ve TÜHİS tarafından yürütüleceğini söyleyen Uygun, “Bu toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi 01 Mart 2019 tarihinde başlayıp 28 Şubat 2021 tarihinde son erecektir.

  1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Haydarpaşa ve İzmir Liman İşletme Müdürlükleri ile Van Gölü Feribot Müdürlüğünde çalışan 710 daimi ve 157 geçici olmak üzere toplam 867 işçiyi kapsayacaktır.” dedi.

Söz konusu işyerlerinde görev yapan, emek sarf eden işçilere gayretli ve verimli çalışmaları için teşekkür eden TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, daha önceki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olduğu gibi 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin de karşılıklı iyi niyet kuralları çerçevesinde olumlu sonuçlandırılacağına inandığını kaydetti.

ÇİÇEK: “ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN”

TUHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ise, Demiryollarının hem kendileri hem de Türkiye için çok önemli bir kuruluş olduğunu söyleyerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün “demiryolları refah ve ümran tevlit eder” sözünün hayata geçirildiğini ve yapılan yatırımlarla demiryollarının bu ülkeye refah ve ümran tevlit eder duruma geldiğini kaydetti.

Çiçek, zamanında yurt dışında gördükleri hızlı trenlerle ülkemizde de tanıştıklarını belirterek, “Tabi bunlarda Demiryolları’nın Ulaştırma Bakanlığı’mızın, Hükümetimizin çok önemli başarıları ve görevleri var. Bunda çalışan emekçi kardeşlerimizin çok önemli rolleri var, gönülleri var.” dedi.

Çiçek, 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin şimdiden TCDD’ye, işçilere ve milletimize hayırlı olmasını diledi.

AVCI: “RAHAT BİR SÖZLEŞME YAPILACAĞINA İNANIYORUM”

Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı da geçmiş yıllarda çok rahat bir şekilde sözleşme yapıldığını, bu dönemde de aynı şeyin söz konusu olacağına inandığını belirterek, toplu iş sözleşmesinin şimdiden TCDD çalışanlarına ve sendikalarına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek birbirlerine çiçek takdim ettiler.

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/tcdd-ve-liman-is-sendikasi-tis-gorusmeleri-basladi/

Top