TCDD Çalışanlarının Gözü Kulağı Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde

tcdd calisanlarinin gozu kulagi donem toplu is sozlesmesi gorusmelerinde
tcdd calisanlarinin gozu kulagi donem toplu is sozlesmesi gorusmelerinde

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında toplam 13 bin 050 işçiyi kapsayan 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ilk toplantısı, 03 Mayıs 2019 Cuma günü TCDD Genel Müdürlüğü Büyük Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Türk İş ve Demiryol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk Ağır Sanayii Ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Genel Sekreteri Adnan Çiçek’in yanı sıra, Bağlı Ortaklıklar, Demiryol-İş ve TÜHİS yetkilileri katıldı.

UYGUN: “ÇALIŞANLARIMIZIN GAYRETİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULACAK”

Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ülkemizde ulaşım sektörünün ana omurgasını teşkil eden Demiryollarının, Ağır Sanayi Hizmet Sektöründe yer aldığını vurguladı.

Bu güne kadar gerçekleştirilen toplu sözleşmelerin TCDD adına TÜHİS tarafından gerçekleştirildiğini ve 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin de TCDD ve TÜHİS tarafından yürütüleceğini kaydeden Uygun, “2003 yılından itibaren sektörümüz devlet politikası olarak ilan edilmiş ve bu güne kadar 126 milyar lira yatırım yapılmıştır.

Bu yatırımlarla Ülkemizde yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçilerek, yolcu taşımacılığında yeni bir çığır açılmıştır. Tamamı yenilenen mevcut hatları sinyalli ve elektrikli hale dönüştürme çalışmaları da devam ediyor.” dedi.

Doğudan batıya Demir İpek Yolunun yeniden hayata geçmeye başladığı bir dönemde Edirne’den Kars’a kadar uzanan, ülkemizin stratejik önemini daha da artıracak demiryolu yapımına devam edildiğini bildiren Uygun, “Tüm bu çalışmaların temelinde gece gündüz demeden insanüstü gayret gösteren demiryolu çalışanlarımız var. Yolcularımız bindikleri trenlerde güven içinde yolculuk yapsın diye iki bin metre rakımda eksi 30 derece soğukta karları süpüren, buzları kıran işçilerimizin alın teri var.

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarında 11.896 daimi ve 1.154 geçici olmak üzere toplam 13.050 işçiyi kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde çalışanlarımızın bu gayretleri daima göz önünde tutulacaktır.” diye konuştu.

Daha önceki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olduğu gibi 28. Dönem Toplu İş sözleşmelerinin de karşılıklı menfaatler dikkate alınarak, iyi niyet kuralları çerçevesinde sonuçlandırılacağına inandığını vurgulayan Uygun, şimdiden hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

“NEREDE İHTİYAÇ VARSA BİZ YANINIZDAYIZ”

Türk İş ve Demiryol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “2003’ün Temmuz ayının altısında hızlı tren temelini bu binanın önünde attık. 2009’da Eskişehir YHT’yi ilk sefere açtık. Kısa zamanda inşallah Sivas, Afyon ve İzmir’de biter en azında ülkemizin yüzde 55’ine yüzde 60’ına ulaşırız.” dedi.

Atalay, “Benim Arkadaşlarım özellikle takımda çalışan insanlar mazlum insanlardır. Bunların büyük bir bölümü ilkokul mezunudur. Karın altında, yağmurun altında, güneşin altında of demeden işlerimizi yapan kardeşlerimiz bunlar. Bir de Bağlı Ortaklıklarımız var onlar da imkânları nispetinde bulundukları şehirlere güç katıyorlar, ekonomilerine güç katıyorlar, çalışanlara güç katıyorlar. Demiryolcular, Allah kolaylıklar versin diyorum. Bize nerede ihtiyaç varsa biz yanınızdayız.” diye konuştu.

ÇİÇEK: SORUNLAR ÇÖZÜMSÜZ KALMAYACAK

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek de konuşmasında Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğü TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ’ta çalışan yaklaşık 13 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlanacağını belirterek, “ Yeni dönemin ülkemize milletimize sendikamıza çalışanlarımıza emekçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Yeni dönemde çözülemeyen problemlerimizi biz çözümsüz halde bırakmak istemiyoruz. Bunları çözmek istiyoruz. Gerek Genel Müdürlüklerimiz olarak bizim elimizden gelen hususlar ne ise onları yerine getireceğimize olan inancımı ifade etmek istiyorum. Yeni dönemin Genel Müdürlüklerimize, İşçi kardeşlerimize, Sendikamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Türk İş ve Demiryol İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek birbirlerine çiçek takdim ettiler.

Kaynak= https://rayhaber.com/2019/05/tcdd-calisanlarinin-gozu-kulagi-toplu-is-sozlesmesi-gorusmelerinde/

Top