TCDD ve TCDD AŞ Genel Müdürleri Değişiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bazı genel müdürlüklerde kadro değişikliği için düğmeye bastı. 

3 genel müdürle konuşuldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, emekliye ayrıldı. TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt da cuma günü itibarıyla emekli olacak. Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak da görevinden ayrıldı. Çıtak, Ulaştırma Bakanlığı özel kalemde görevlendirildi.

TCDD Genel Müdürü Sayın İsa Apaydın’ın ise önümüzdeki günlerde görevden alınması bekleniyor.

Yapılan görev değişimlerinde son yıllarda yaşanan ölümlü kazaların ve yatırımların zamanında sonlandırılamamasının etkin olduğu düşünülüyor.

Yeni Yönetim Nasıl Oluşturulmalı?

Özellikle çalışanlar tarafından yapılan değerlendirmede yeni yönetimin alaylı tabir edilen kurum içerisinde seçilmesine yönelik eğilim izlenirken Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi getirilerinden bir tanesi olan bürokratlarında yönetim sürelerinin seçimlerle sınırlı olması nedeni ile atamaların kurum dışı kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

Her iki durumunda avantaj ve dezavantajlarını bulunuyor. Demiryollarının Serbestleşmesi Kanunu sonrası Ulusal Demiryolu Ağının yönetilmesi, yapılandırılması ve yeni projelerin oluşturulmasında sektör ihtiyaçlarının öncelikli olması anlamında uzman yöneticilerin üst yönetime getirilmesinin de gündemde olduğu bildiriliyor.

Top