TCDD EMNİYET SERTİFİKASINI ALDI

Emniyet Yönetim Sistemini başarıyla hayata geçiren TCDD’ye Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü(DDGM) tarafından 28 Mayıs Pazartesi günü, TCDD Küçük Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle Emniyet Sertifikası verildi.

Törene, TCDD Genel Müdürü Sayın İsa Apaydın, DDGM Genel Müdürü Sayın İbrahim Yiğit, TCDD Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve ilgili personel katıldı.

Törende konuşan Genel İsa Apaydın, Teşekkülümüzün Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından emniyetli şekilde işletmecilik yapılabilmesi için aranan gereksinimleri yerine getirdiğini ifade ederek, “DDGM ‘nin kurulması ile birlikte ve onların çıkardığı yönetmelikler çerçevesinde emniyetli altyapı işletmeciliği yapılabileceğinin belgelendirmesi gerekiyordu. Bu süreçte yoğun bir çalışma oldu. Gerek Teşekkülümüz gerek DDGM tarafından gerçekleştirilen yoğun çalışmalar neticesinde TCDD ilk altyapı işletmecisi olarak belgeyi aldı. Bu süreçte TCDD adına çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve tabi ki DDGM Genel Müdürü İbrahim Bey ve ekibine de çabalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

DDGM Genel Müdürü İbrahim Yiğit de konuşmasında, TCDD’nin emniyetli bir sistem kurmasının diğer tren işletmecilerine de yön verdiğini  ve temelini oluşturduğunu anlatarak,  bu anlamda TCDD’nin altyapı işletmecisi olarak emniyetli işletmecilikte örnek olduğunun altını çizdi. TCDD’nin emniyet sertifikası almasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Yiğit, “Başta Genel Müdür İsa Bey olmak üzere kurumunuza ve değerli çalışma arkadaşlarınıza teşekkür ediyorum. Bu yetkilendirmenin hepimiz için ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Emniyetli işletmeciliğin temellerinin 1950’li yıllarda atıldığını ifade eden Ar-Ge Dairesi Başkanı Sayın Tuna Aşkın ise duraklama devresi sonrasında 2009 yılı ile beraber önce YHT Bölge Müdürlüğünde, sonra tüm Teşekkülde emniyetli işletmecilik için sistem kurma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından DDGM Genel Müdürü İbrahim Yiğit tarafından Emniyet Sertifikası, TCDD adına Genel Müdür İsa Apaydın’a verildi.

Emniyet sertifikası nedir?

DDGM tarafından yayınlanan Demiryolu Emniyet Yönetmeliği’ne göre Emniyet sertifikası, Demiryolu ulaştırma hizmetlerinin tüm süreçlerinin emniyetli bir şekilde yönetildiğini gösteren, demiryolu tren ve şehir içi raylı toplu taşıma işletmecisinin emniyet yönetim sistemi kurduğunu ve ilgili emniyet standartları ve kurallarına uyum gösterebildiğini kanıtlayan ve Bakanlık tarafından bu işletmecilere verilen sertifika olarak tanımlanmaktadır.

Aynı Yönetmeliğe göre yönetmeliğin yayın tarihi olan 9.11.2015 tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde mevcut tren işletmecilerinin emniyet sertifikası alması gerekmektedir. Bu süre 09.11.2018 tarihinde son bulacaktır.

Top